szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Buddhista lámák szerint balszerencsét hozna, ezért mégsem szórják szét Edmund Hillary új-zélandi hegymászó hamvainak egy részét a Mount Everesten.

A Föld legmagasabb hegyét a térségben élő buddhista serpák szentnek tartják, ezért a lámák figyelmeztetése után a hamvak továbbra is egy monostorban maradnak a Csomolungma közelében - jelentette honlapján a BBC. Edmund Hillary volt az, aki 1953. május 29-én először jutott fel a 8847 méteres hegycsúcsra nepáli serpájával, Tendzing Norgajjal. 2008-ban bekövetkezett halála után hamvai nagy részét az aucklandi kikötőbe szórták, a többit átadták a serpa közösségnek.

A Csomolungmára tizenkilencszer felkapaszkodó és ezzel rekordot felállító Apa serpa vállalta, hogy hamarosan induló 20. expedíciója keretében felviszi és szétszórja a hamvakat a "világ tetején", így tisztelegve az új-zélandi hegymászó előtt. Az expedíció szervezői azonban most bejelentették, hogy elállnak a tervtől, miután a buddhista lámákat is magában foglaló serpabizottság helytelenítette azt.  "Az öreg lámák szerint baljóslatú lenne szent helyre vinni a hamvakat. Elhangzottak olyan aggodalmak is, hogy Hillary hamvainak szétszórása precedenst teremtene, más emberek is azt akarnák, hogy ott szórják szét hamvaikat" - mondta Dava Steven serpa.

Szóba került, hogy parkot létesítenek a hegymászó emlékére, és a hamvakat ott szórják szét.
Az 50 éves Apa úgy nyilatkozott, hogy többször is találkozott Hillaryval, és imádkozni fog érte a Csomolungma csúcsán. "Nélküle nem volnának sem klinikáink, sem iskoláink" - hangsúlyozta. A világhírű hegymászó szoros kapcsolatba került a környékbeli serpa közösséggel. A hegy lábánál, Szolokhumbu térségében élő embereket jótékonysági alapítvány létrehozásával segítette.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Kínai-nepáli megegyezés a Mount Everest magasságáról

Hosszú viták után Kína és Nepál megegyezésre jutott abban a kérdésben, hogy hivatalosan milyen magas a két ország határán magasodó Mount Everest. A korábbi kínai álláspont szerint a világ legmagasabb hegycsúcsát fedő, 4 méter vastag hóréteg nem számít bele a teljes magasságba.

MTI Sport

Magyar nő a Mount Everest csúcsán

Első magyar nőként Ugyan Anita feljutott a Mount Everest csúcsára; a hegymászónőnek a világ legmagasabb hegycsúcsa már a negyedik nyolcezer méter feletti sikere volt.

MTI Sport

Rekordkísérlet a Mount Everest "halálzónájában"

Három nepáli fivér huszonnégy órát kíván eltölteni a Mount Everest halálzónának nevezett övezetében, s ez új világcsúcs lenne - jelentette a Der Standard című osztrák lap online kiadása.