Kim Dzsong Il feltehetően Kínába érkezett

Feltehetően belépett Kína területére Kim Dzsong Il észak-koreai vezetőt szállító páncélozott vonat - közölte hétfőn egy szöuli illetékes.

  • MTI MTI
Kim Dzsong Il feltehetően Kínába érkezett

Azt mondta, hogy a különleges szerelvény befutott a határ kínai oldalán fekvő Tantung városába, és nagyon valószínű, hogy a vonaton van az észak-koreai vezető is. A szerelvényt közel 200 kínai rendőr vette körül. Már vasárnap indoklás nélkül lezárták a Tantung és Talien közötti gyorsforgalmi utat, illetve május 5-ig nem fogad vendégeket az a szálloda, ahonnan rálátni a két ország határán fekvő vasúti hídra.

Kisvártatva olyan hírügynökségi jelentések érkeztek, hogy a szerelvény továbbindult Kína belsejébe, s ezután feloldották a tantungi vasútállomás zárlatát, eltűntek onnan a katonai és rendőri erők, illetve nincs már ott a katonaság által őrzött két szerelvény sem, amelyek vélhetően biztonsági okokból az észak-koreai vezetőt szállító szerelvény előtt haladnak.

Szöuli diplomáciai forrásokból vasárnap vált ismertté, hogy Kim Dzsong Il hamarosan felkeresi Kínát. Ha helytálló a szöuli média jelentése, úgy ez Kim első külföldi útja azóta, hogy 2008-ban híre kelt: a külvilágtól hermetikusan elzárkózó ország vezetőjét szélütés érte. Az ezredforduló óta Kim Dzsong Il négyszer járt Kínában. Utoljára 2006 januárjában kereste fel a szomszédos országot, meglátogatta Kína kereskedelmi központjait.

Elemzők szerint Kim Dzsong Il pénzügyi segítséget kíván kérni Pekingtől. Kína viszont elvárja, hogy Phenjan térjen vissza az észak-koreai atomprogramról szóló hathatalmi tárgyalásokhoz, amelyeken tavaly április óta nem vesz részt.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.