szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkezdték pénteken annak az olajfogó kupolának a leeresztését, amelynek segítségével remélhetőleg sikerül megállítani a nyersolaj tengerbe ömlését a Mexikói-öbölben.

A mélyépítésnél használt, alul nyitott, száztonnás, 12 méter magas süllyesztőszekrény ráhelyezése a tenger mélyén 1500 méteres mélységben lévő olajkútra hosszantartó folyamat lesz. Amennyiben sikerül, akkor a kupola tetejére acélcsövet szerelnek, hogy azon keresztül szivattyúzzák a kútból feltörő kőolajat a felszínre, ahol egy tartályhajóban helyezik el. Több órás műveletről van szó. A szerkezetet egy nagy daruval emelték le egy uszályról, majd óvatosan leengedték a víz alá.

Korábban a tenger fenéken robotokkal megtisztították azt a helyet, ahova majd a kupolát szerelik. Nagyon kényes manőverről van szó, mert ha nem sikerül a kútfejre ráhelyezni a berendezést, vagy megsértik a kútfejet, akkor további problémák adódhatnak.

Ezt az eljárást sekély vizekben már alkalmazták, de soha sem olyan nagy mélységben, ahol a víz nyomása még egy tengeralattjárót is képes összeroppantani. A British Petroleum (BP) brit olajtársaság szóvivője azt mondta, hogy a szerkezet már vasárnaptól működőképes állapotban lehet. Hozzátette ugyanakkor, hogy még nem hajtottak végre hasonló műveletet korábban, az akció nagyon összetett és nem szavatolhatják sikeres végrehajtását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Természet

NASA: műholdfelvételek az olajfoltról

Az amerikai oceanográfiai és atmoszféra-kutató hivatal (NOAA) műholdfelvételek segítségével követi nyomon Golf-öbölben úszó olajfolt útját. A szennyezés közel kétezer négyzetkilométeren terül el a vízen és New Orleans környékén éri el az amerikai partokat.

MTI Tech

Olajfogó kupola útban a Mexikói-öbölbe – fotók

Úton van a mexikói-öbölbeli olajkatasztrófa helyszínére az a csaknem száztonnás, betonból és acélból készült olajfogó kupola, amellyel remélhetőleg sikerül megállítani a nyersolaj tengerbe ömlését.