szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Népszavazást rendeznek augusztus elsején Nagybányán, arra kérve választ a lakosoktól, hogy egyetértenek-e a ciántechnológia, illetve az ólomkohászat helyi betiltásával - írta a keddi számában az erdélyi Krónika.

Ilyen jellegű helyi kezdeményezésre még nem volt példa Romániában - állapítja meg a lap, emlékeztetve, hogy tíz évvel ezelőtt éppen a helyi Aurul színesfém-feldolgozó üzem okozta a tiszai ciánszennyezést. A népszavazásra vonatkozó javaslat támogatása ügyében a napokban megállapodást írtak alá a román Demokrata-Liberális Párt (PD-L), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) területi vezetői, a város képviselő-testülete pedig külön határozatot is napirendjére tűzött a szennyező technológiák betiltása tárgyában. 

Ludescher István, Nagybánya ügyvezető polgármestere a lapnak elmondta: a kezdeményezés szervesen illeszkedik a helyi önkormányzat korábbi döntéssorozatába, amellyel meg kívánják akadályozni az orosz tulajdonban lévő Romaltyn Mining ciántechnológiás beruházását. A városi tanács ugyanis áprilisban felfüggesztette az építkezési engedélyek kibocsátását az egykori Aurul színesfém-feldolgozó térségében, hogy meghiúsítsa a Mihail Prohorov orosz milliárdos érdekeltségébe tartozó társaság tervét. A Polyus Gold aranykitermelő óriás nagybányai leányvállalata több tíz millió eurós beruházással kívánja feldolgozni az évtizedeken át a kitermelés nyomán felgyűlt aranyat és ezüstöt egy Nagybánya közeli zagytározóból, és ehhez mintegy három évre lenne szüksége. A városatyák azonban kifogásolják, hogy az oroszok külföldről is a Zazar-parti városba szállítanának nyersanyagot, amiből ugyancsak cianidos módszerrel nyernék ki az aranyat és az ezüstöt. 

A városi tanács határozattervezete hivatkozik többek között az Európai Parlament nemrég elfogadott határozatára, amely szorgalmazza a ciántechnológiának az EU tagállamaiban történő betiltását. Idézi Románia alkotmányát, miszerint valamennyi polgárnak joga van az egészséges és ökológiailag kiegyensúlyozott környezethez. Ludescher István különben biztos abban, hogy a népszavazáson megjelenő lakosok többsége a szennyező technológiák betiltására szavaz majd, a tekintetben viszont szkeptikus, hogy meglesz-e a referendum érvényességéhez szükséges fele plusz egy részvételi arány. "Kérdéses az is, hogy a népszavazás eredménye alapján le lehet-e állítani majd a szennyező gyárak működését. Az Európai Parlament döntéséhez hasonlóan ez a kezdeményezés is inkább politikai üzenetértékkel bír" - nyilatkozta a Krónikának Nagybánya RMDSZ-es polgármestere.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Verespataki beruházás: civilek szerint támadható az engedély

A verespataki aranykitermelést tervező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) magabiztosnak tűnik a beruházás sorsát illetően, a tervet ellenző Alburnus Maior Egyesület szerint azonban jogilag ismét támadható lesz a vállalat most benyújtott településrendezési engedélye, amelynek tartalmától függ a román környezetvédelmi minisztérium zöld jelzése.

MTI Világ

Nagybányai nem a ciántechnológiás aranykitermelésre

A nagybányai önkormányzat megtagadta a ciántechnológiás aranykitermeléshez szükséges engedélyt egy orosz érdekeltségű vállalattól, miközben a sajtó a külföldiek részéről tapasztalható romániai "aranylázról" ír.