szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Épp a FIFA által szabott határidő lejárta előtt változtatta meg a nigériai futballválogatott két éves nemzetközi eltiltásáról szóló döntését Goodluck Jonathan, az ország elnöke, aki szerint a visszavonásban szerepet játszottak a Facebook-oldalán megjelent tiltakozó bejegyzések százai is. De nem Nigéria az egyetlen, ahol a csúfos vébészereplés miatt politikai téma lett a foci.

Goodluck Jonathan, Nigéria elnöke
AP

„Olvastam a hozzászólásaitokat és figyelembe vettem őket abban a kormánydöntésben, amely visszavonja Nigéria felfüggesztését a nemzetközi futballban,” – írta Facebook-bejegyzésében Goodluck Jonathan, miután korábban több száz kommentelő követelte a nemzeti tizenegy eltiltásának eltörlését. ”…meghallottam a hangotokat és másokét is, és most már együtt kell dolgoznunk azon, hogy az NFF (nigériai nemzeti futballszövetség) és a játékosaink büszkévé tegyenek minket a jövőbeli sporteseményeken.”

Nigéria válogatottja - más néven a Szuper Sasok - korábban a csoportmérkőzések után úgy esett ki a Dél-Afrikában zajló focivébéről, hogy egyetlen mérkőzést sem tudott megnyerni. A kudarc miatt az ország elnöke két évre eltiltotta a válogatottat a nemzetközi tornákon, kupákon való részvételtől, amivel magára haragította a FIFA-t. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség – amely szigorúan tiltja, hogy politikai vezetők beleszóljanak a tagjai, azaz a nemzeti szövetségek működésébe – ezért szankciókat, illetve a nigériai szövetség felfüggesztését helyezte kilátásba, ha hétfő délutánig nem vonják vissza a döntést.

A FIFA elégedett az eltiltás mostani visszavonásával – igaz, közben a nigériai szövetség elnökét és más vezetőit is lecserélték –, de az afrikai ország „továbbra is a FIFA radarján marad” – írta híroldalán a nigériai Next. Kérdés, a hátraarcban mennyire volt valóban szerepe a Facebook-tilatkozásnak, de Goodluck Jonathan, akinek oldalát néhány nappal ezelőtti indulása óta már több mint 86 ezren lájkolták, végül beadta a derekát és legalábbis hivatalosan levette a kezét a nemzeti tizenegyről.

Léteznek pozitív példák is

A politika a vébé kapcsán máshol is beleszólt a nemzeti foci ügyébe. Nicolas Sarkozy francia elnök személyesen rendelt el vizsgálatot a Les Bleus, azaz a francia válogatott csúfos és botrányos dél-afrikai szereplése miatt. Beavatkozásával azonban népszerűségi mutatóinak javulása helyett csak annyit ért el, hogy a francia foci továbbra is nemzetközi derültség tárgya maradt. Tiltakozott a FIFA is, Sepp Blatter, a szövetség elnöke június végén Sarkozyt is figyelmeztette, hogy felfüggesztik a francia szövetséget, ha továbbra is állami ügyként kezeli a futballt.

Magát a vébételjesítményt is háttérbe szorította a politika a szintén három vereséggel hazatért észak-koreai csapat esetében, amely Dél-Afrikába való megérkezésétől fogva kiemelt figyelmet kapott a médiától és a nemzetközi közvéleménytől. Nem is csoda: mindenki kíváncsi volt a világ leginkább elzárt diktatúrájának mindennapjaira, focistáira – akik közül mellesleg többen is valójában japánok –, illetve arra, hogy reagálhatott a Kedves Vezető, Kim Dzsong Il a vébéeredményekre. Így már az sem meglepő, hogy vad találgatások láttak napvilágot arra vonatkozóan, hogy milyen büntetés várhatott a győzelem nélkül hazatérő válogatott tagjaira és edzőjükre.

Brazília és Argentína vártnál korábbi kiesése a közvélemény alakításával a két országban akár a közelgő elnökválasztások eredményét is befolyásolhatja – jósolta szerkesztőségi véleményében a Guardian, amely arra is felhívta a figyelmet, hogy a politika és a foci kapcsolatában pozitív példa is létezik. Ilyen Ghána, amelynek csapata egyedüli afrikai csapatként bejutott a legjobb nyolc közé, és ezzel többet tett az afrikai országok összefogásáért és a kontinens egységéért, mint egyes politikai szervezetek.

Bratyizás politikai szándékkal?

Nemcsak egy sörre ugrott be
Carlos Bocanegra/Facebook

Szintén lehet politikai hozománya annak, ha a vébén még versenyben lévő nemzetek vezetői kimutatják a futball és a hazai csapat iránt érzett szeretetüket és például – akár egy közös sörre – meglátogatják a játékosokat az öltözőben. Az azóta már kiesett amerikaiakat például Bill Clinton bátorította így – igaz, a sörösüveg eléggé „természetellenesen” állt a kezében.

Nem volt rest meglátogatni öltözőjükben a Nationalelf tagjait Angela Merkel német kancellár sem, akinek otthoni gondjai miatt minden pozitív megjelenés jól jöhet. Ahogy arról az alábbi videó is árulkodik, valahogyan azt is sikerült rögzíteni, hogy a kancellár a brit miniszterelnökkel közösen nézi meg a német-angol meccset a kanadai G20-csúcs alatt.

A FIFA törekvése, hogy távol tartsa a politikát a futballtól és a nemzeti szövetségektől, tiszteletre méltó ugyan, de sokak szerint nem vezethet célra, főképp annak tudatában, hogy más jelentős sportesemények – például az olimpiai játékok – rendezési jogának odaítélése, illetve az azon való részvétel rengeteg országban tisztán politikai kérdés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Sport

Nigéria: megbukott a futballszövetség elnöke

A Nigériai Labdarúgó Szövetség végrehajtó bizottsága menesztette az elnököt és az alelnököt a szervezettől, és levélben fordult az ország első emberéhez, hogy korábbi bejelentésével ellentétben engedje indulni a nemzeti csapatot a következő két évben is a nemzetközi megmérettetéseken.

MTI Sport

A FIFA kivár Nigéria ügyében

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) tanulmányozza a kialakult helyzetet, mielőtt döntene Nigéria esetleges büntetéséről.

MTI Sport

Merkel együtt sörözött a focistákkal

Az Argentína elleni győzelem után együtt sörözött a játékosokkal az öltözőben Angela Merkel német kancellár, akit Schweinsteiger, Podolski és a többiek hatalmas üdvrivalgással fogadtak.