szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tárgyalásos megoldást szorgalmazott Koszovó ügyében a szerb parlament, amely keddre virradóra, több mint 12 órás vita után fogadta el a kormányoldal által előterjesztett dokumentumot.

A belgrádi törvényhozásban a Koszovónak szentelt rendkívüli ülésén 192-en szavazták meg a határozatot, 26 ellenszavazat és két tartózkodás mellett. Az ülést azután hívták össze, hogy a hágai Nemzetközi Bíróság a múlt héten úgy foglalt állást: nem ellentétes a nemzetközi joggal a 2008 februárjában kihirdetett koszovói függetlenségi nyilatkozat. 

A hétfő délben kezdődött rendkívüli parlamenti ülés egyetlen napirendi pontja a kormányoldal által előterjesztett parlamenti határozat elfogadása volt. A dokumentumban az áll többek között, hogy a hágai bíróság tanácsadó véleménye "nem legalizálta Koszovó etnikai alapú elszakadását", és a parlament "elkerülhetetlennek tartja, hogy békés úton, tárgyalások révén jussanak olyan tartós megoldásra Koszovó ügyében, amely mindkét félnek elfogadható, összhangban van a szerb alkotmánnyal, és amely elősegíti a szerb és az albán nép történelmi megbékélését, csakúgy, mint a régió békéjét és stabilitását".

Az alkotmányra való utalás magyarázata, hogy az alaptörvény preambulumába néhány éve belefoglalták, hogy Koszovó Szerbia elválaszthatatlan része.

 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Románia továbbra sem ismeri el Koszovó függetlenségét

Románia továbbra sem ismeri el Koszovó függetlenségét, és úgy véli, hogy az ENSZ hágai Nemzetközi Bírósága (ICJ) "korlátozott jelleggel" vizsgálta meg az ügyet - derül ki a román külügyminisztérium pénteki közleményéből.

toma Vélemény

Tőkés szerencsétlen példázata – Koszovó árnyéka Erdélyre vetül

Tőkés László Európa-parlamenti képviselő – az intézmény egyik néppárti alelnöke – a tusnádfűrdői találkozón ismét autonómiát követelt a Székelyföldnek. Koszovó példáját emlegette – a hágai Nemzetközi Bíróság a napokban visszamenőleg legalizálta az albán terület kiválását Szerbiából. A románság, ha autonómiáról hall, az ország feldarabolását vizionálja, ezért Tőkés szavai inkább visszariasztó hatásúak: a jogosan elvárt autonómia megvalósulása még messzebbre tolódott ki.