szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Romániai újságírók elítélik azokat a kollégáikat, akik Új-Zélandra utaztak az erdélyi Verespatakon aranybányát nyitni tervező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) vállalat költségén.

A vállalat tanulmányútra hívta meg a legjelentősebb romániai médiavállalkozások vezető újságíróit azzal a céllal, hogy megtekinthessék az ottani ciántechnológiát alkalmazó aranybányát, és "objektív, dokumentált tájékoztatást kapjanak a Verespatakon tervezett bánya gazdasági, társadalmi és kulturális örökséget érintő hatásairól". Legalábbis ez derül ki az újságíróknak küldött meghívóból, amelyet a román média nyomán az Új Magyar Szó című napilap idézett szerdán. 

Hírlapok, televíziók és életmódmagazinok vezető újságírói egyaránt megtalálhatók a már megkezdett "luxuskirándulás" résztvevői között. Cristian Tudor Popescu neves román publicista - aki a Román Sajtóklub nevű újságírói érdekvédelmi szervezet elnöke volt korábban - a Bukarestben megjelenő romániai magyar lapnak elmondta: a vállalat olyan tapasztalt újságírókat hívott meg, akiknek hatalmas befolyásuk van az adott médiumon belül és ezáltal a közvéleményre. 

"Nem egyszerű újságírókat választottak, akik egy riportot készítenek" – érvelt a publicista, aki szerint nem etikus az ilyen utaztatás, hiszen nagy az esélye annak, hogy az újságíró nem tud vagy nem fog pártatlanul viszonyulni a tervezett beruházáshoz. A tanulmányút mögött sok pénz van, ami Popescu szerint jól jelzi, hogy nem csupán egy-egy ember, hanem az illető médium Verespatakkal kapcsolatos alapállásának megváltoztatása a cél. 

Az Adevarul című román napilap - amely nem közöl RMGC-reklámot és a tanulmányúton való részvételt is visszautasította - úgy tudja, hogy a vállalatnak fejenként 10 ezer euróba került csak a repülőjegy. 

Karácsonyi Zsigmond, Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) elnöke szerint azonban megkérdőjelezhető a cég által hangoztatott objektív tájékoztatás, az érdekelt fél pénzén való utazás ugyanis megkérdőjelezi a hitelességet. "Ez a tanulmányút, akárcsak a kisebb-nagyobb ajándékok, nem más mint a lefizetés egyik formája” – fogalmazott a MÚRE elnöke. 

Az RMGC tizenhárom éve próbálja engedélyeztetni és megnyitni Romániában Európa legnagyobb külszíni aranybányáját. A projekt környezetvédelmi engedélyezését 2007-ben függesztette fel a román zöldtárca, most ez a folyamat újraindult. Ezzel egy időben az RMGC erőteljes reklámkampányt indított a romániai médiában, amelyet elleptek az elmúlt hónapokban az RMGC reklámjai. Ezekben bankárok, egyetemi oktatók, üzletemberek, valamint más romániai és külföldi személyiségek ismertetik a beruházás előnyeit. Az RMGC 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt akar kitermelni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Verespatakról szennyeződött a Maros mellékfolyója

Nehézfémszennyezést észleltek a román hatóságok a romániai Aranyos folyón, amely a Tiszába ömlő Marosnak a mellékfolyója. A magyar vízügyi hatóságok azonnali hivatalos tájékoztatást kértek a romániai társhatóságoktól a szennyezés mennyiségéről és összetételéről.

MTI Világ

Verespataki beruházás: civilek szerint támadható az engedély

A verespataki aranykitermelést tervező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) magabiztosnak tűnik a beruházás sorsát illetően, a tervet ellenző Alburnus Maior Egyesület szerint azonban jogilag ismét támadható lesz a vállalat most benyújtott településrendezési engedélye, amelynek tartalmától függ a román környezetvédelmi minisztérium zöld jelzése.

hvg.hu Gazdaság

Romániai civilek Brüsszelhez fordulnak Verespatak ügyében

Brüsszelhez fordulnának panasszal a romániai civil szervezetek amiatt, hogy a bukaresti hatóságok a szaktárcák "feje fölött", azaz a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT) készülnek dönteni a Verespatakra tervezett színesfémbánya ügyében.