szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ismét nyomozók lepték el a The New Times című, ellenzékinek tekintett orosz lap szerkesztőségét. Ilja Barabanov főszerkesztő-helyettes elmondta, hogy a csütörtöki "látogatás" Az OMON rabjai című, februárban publikált cikkel függ össze, amelynek nyomán bűnvádi eljárás indult a lap ellen.

A nyomozók bírósági döntésre hivatkozva a nevezett cikk előtti interjú magnófelvételét követelték, és azzal fenyegetőztek, hogy ha nem adják oda nekik, büntetőjogi felelősségre vonják a szerkesztőséget a bírósági döntés végrehajtásának megtagadása miatt.

Az Interfax hírügynökségnek az illetékes belügyi hivatalban azt mondták, hogy a látogatás nem áll összefüggésben Az OMON rabjai című cikkel. Az írás február 1-jén jelent meg, és a rettegett belügyi különleges egység (OMON) néhány tagja által elmondottak alapján azt állította, hogy a vezetők elviselhetetlen munkakörülményeket teremtenek a kommandósoknak, egyebek között gyakran kell napi húsz órát ebédszünet nélkül, és 15 napot egyetlen pihenőnap nélkül dolgozni. Emellett a norma műszakonként legalább három előállítás, e nélkül nincs prémium.

Az OMON vezetése mindezt cáfolta, és pert helyezett kilátásba. A nyilatkozókról előbb azt állította, hogy korábban eltávolították őket a szervezetből, de később felvonultatta őket a sajtó előtt, ahol elmondták, hogy többük aláírását meghamisították. Az illetékes szervek bűnvádi eljárást indítottak a lap ellen rágalom vádjával, és áprilisban már felkeresték a szerkesztőséget nyomozók, de végül nem vittek el iratokat. A nyomozók követeléseit akkor a Riporterek Határok Nélkül elnevezésű, a sajtószabadságért küzdő nemzetközi szervezet elítélte.

Ilja Barabanov nemrég nyert el egy tekintélyes amerikai díjat, amelyet olyan újságírók kapnak, akik bátran és etikusan írnak olyan országokban, ahol a sajtószabadság nem garantált, vagy nem elismert, s a díjat éppen Az OMON rabjai című cikkért ítélték oda neki.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Nem újságírónak való Mexikó: 57 halott 9 év alatt

Veszélyes szakma lett az újságírás Mexikóban: 2000 óta 57 médiamunkást gyilkoltak meg és tízen tűntek el, így civil szervezetek szerint az amerikai kontinensen Mexikó lett a legveszélyesebb ország a sajtó számára.

MTI Világ

Egyre több oknyomozó újságírót ölnek meg

Nőtt az elmúlt két évben az újságírók ellen elkövetett gyilkosságok száma a világban, s az áldozatok javarészt olyan sajtómunkások voltak, akik életüket kockáztatva kényes információkat közöltek egyebek mellett drogkereskedelemről, emberi jogsértésekről vagy korrupcióról - áll az UNESCO szerdán közzétett jelentésében.

hvg.hu Világ

Fekete év: idén ölték meg eddig a legtöbb újságírót

Idén esett gyilkosság áldozatává a legtöbb újságíró – derül ki az újságírók védelmével foglalkozó, New York-i székhelyű, független nonprofit szervezet (Committee to Protect Journalists - CPJ) jelentéséből, amelyet csütörtökön tesznek közzé.