"Időpontot még nem tűztünk ki, de megmondtuk, hogy szívesen látjuk őket, és nekik kell dönteniük" - mondta Ashton újságíróknak. Pénteken kezdett és szombaton befejeződő brüsszeli megbeszélésükön - amelyen Magyarországot Martonyi János képviseli - az EU-külügyminiszterek többsége derűlátónak mutatkozott a szerb-koszovói tárgyalások, illetve ebből fakadóan Szerbia EU-csatlakozási folyamatának az esélyeit illetően.
A csütörtökön elfogadott ENSZ-határozatban Belgrád ugyan nem mondta ki, hogy elismerné a tőle elszakadt, albán többségű Koszovó függetlenségét, de állást foglalt a Pristinával való tárgyalások mellett, anélkül, hogy ezt közvetlenül összekapcsolta volna az állami jogállás további megvitatásának szándékával. A szerbeket az nyomta a kompromisszumkészség irányába, hogy előzőleg az ENSZ Nemzetközi Bírósága úgy foglalt állást: nem sértett nemzetközi jogot Koszovó önállóságának kinyilvánítása.
Szerbia már beadta csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz. Az EU-tagállami kormányokat képviselő Tanács azonban még nem továbbította a kérelmet az Európai Bizottsághoz, az unió legfőbb végrehajtó testületéhez. Ez most - a közös EU-szerb megfogalmazású ENSZ-határozat nyomán - több uniós külügyminiszter szerint hamarosan várható. A Bizottságnak véleményt kell majd mondania arról, hogy Szerbia felkészült-e a csatlakozási tárgyalások megkezdésére.
A miniszterek közül egyedül Bernard Kouchner, a francia diplomácia irányítója nyilatkozott tartózkodóan a szerbek gyors előrehaladásának esélyeiről. Ő azt hangsúlyozta, hogy "hosszú a tagjelölt országok listája", "nem kellene megkavarni a dolgokat".
Szombat reggel az EU négy tagjelölt országa - Horvátország, Macedónia, Törökország és Izland - képviselőjének részvételével folytatódott az uniós országok külügyminisztereinek kötetlen találkozója.
A pénteki ülésen - bár a tanácskozás informális jellegéből adódóan itt nem születnek hivatalos döntések - a miniszterek egyetértésre jutottak abban, hogy bizonyos árucikkek, elsősorban textilipari termékek szűk körére vonatkozóan átmeneti vámkönnyítést adnak a nyáron hatalmas árvíz által sújtott, elkeserítő helyzetbe jutott Pakisztánnak. A vámkönnyítés gondolata ellen már előzetesen tiltakoztak az európai textilipar képviselői. Az uniós szakzsargonban "Gymnichként" emlegetik az uniós külügyminiszterek évente kétszer megrendezett, kötetlen találkozóit. Az elnevezés onnan ered, hogy először 1974-ben a németországi gymnichi kastélyban tartottak ilyen jellegű találkozót.
Brüsszel szívesen ad helyszínt Szerbia és Koszovó tárgyalásainak
Az Európai Unió kész helyszínt biztosítani Brüsszelben Szerbia és Koszovó közvetlen tárgyalásának, amely előtt az ENSZ-Közgyűlés ülésszakán elfogadott közös EU-szerb állásfoglalás nyitotta meg az utat - közölte Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője az uniós tagországok külügyminisztereinek kötetlen találkozóján.

Trump 50 napot adott Putyinnak a tűzszünetre, különben jönnek a 100 százalékos másodlagos vámok
Megtaláltuk Lázár János közel 200 milliós, eddig homályos extrabevételének forrását
Lázár szerint korrupt és hazug az Index
Publicus: Szoros a verseny a Fidesz, a DK és a Tisza között az első egyéni választókerületi kutatásban
Indiana Jones forog a sírjában, és ezt épp Guy Ritchie érte el
Bejelentették: határozott időre fog szólni a kormány 3 százalékos lakáshitele
Az még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
Németek és papírnémetek harca: a betiltás küszöbén Orbán Viktor szövetségese
Meghalt Schmuck Andor
A Tisztelet Társasága alapítója hosszú betegség után halt meg, 54 éves volt.
75 napos csúszás is jöhet egy adásvételben – megjelent az önazonossági törvény részletszabályozása
Maja T. úgy döntött, hogy abbahagyja az éhségsztrájkot
14 kilót fogyott a német aktivista.
Már nem pusztán elméleti kérdés, hogy eleshet-e Ukrajna
Ukrajna-szakértő: Egy kamu Facebook-profiltól indultak a hírek Sebestyén József halálának körülményeiről
Fedinec Csilla szerint enyhíthető lett volna a feszültség a kárpátaljai magyar férfi halála ügyében, ha értelmes párbeszéd indul Ukrajnával.