szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hatnapos szünet szerdán után ismét munkába állították azt fúrógépet, amelyet a második mentőakna kifúrására vetettek be a chilei Atacama-sivatagban lévő San José-i réz- és aranybányában, ahol omlás következtében 33 bányász rekedt 700 méteres mélységben még augusztus 5-én.

A B-terv alapján elindított T-30 típusú munkagépet azért állították le korábban, mert 268 méter mélységben eltörött az egyik fúrófeje, s a már kivájt aknában ragadt. Az új fúrófejet az Egyesült Államokból kellett beszerezni, és időt vett igénybe az is, hogy eltávolítsák a furatot eltömítő törött alkatrészt. 

Megkezdődtek az előkészületek egy harmadik alagút fúrására is. A C-terv alapján bevetésre kerülő 45 méter hosszú, eredetileg kőolajkutatáshoz használt fúrógép a legnagyobb a mentésben eddig bevetett berendezések közül, és várhatóan ez fog a leggyorsabban haladni. 

A szakemberek számításai szerint a mélyben rekedt bányászokhoz vezető alagútfúrás, majd a bányászok speciális kabinban, egyenként történő kimentése a legoptimálisabb esetben is eltart november elejéig, de lehet, hogy decemberig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Vér és arany: mi okozta a chilei bányabalesetet?

Több hónapig is eltarthatnak a mentési munkálatok a chilei Copiapo városka melletti réz- és aranybányában, ahol egy omlás miatt 33 bányász rekedt a mélyben. Elkezdődött a vizsgálat a szerencsétlenség okának kiderítésére, amelyet valószínűleg csak novemberben ismerhetünk meg. Viszont már most sejthető, hogy a bányaszerencsétlenséghez a biztonsági szabályok súlyos megsértése vezetett - ráadásul mindez nem egyedi jelenség.

hvg.hu Napi merítés

A chilei bányabaleset magyar vonatkozásai

A bányabalesettel kapcsolatos híradások a mentés technikai feltételeire és az emberi drámára fókuszálnak, holott két részletet nem szabad figyelmen kívül hagynunk: a bányavállalat pénzügyi gondokkal küszködő tulajdonosai hónapokon át figyelmen kívül hagyták a biztonsági riasztásokat, a másik egy apróság: a bánya egyik tulajdonosa magyar származású - olvasható a Clandestino blogon.

hvg.hu Tech

Videojátékot kapnak a mélyben rekedt chilei bányászok

Előreláthatóan körülbelül négy hónapot kell a föld alatt töltenie annak a 33 chilei bányásznak, akik egy bányaomlás miatt rekedtek a tárnában. A mentési munkálatokban még a NASA munkatársai is részt vesznek, hogy segítsenek enyhíteni a hosszú időn át összezárva töltött idő viszontagságait. Most újabb kényelmi eszközökkel igyekeznek gondoskodni róla, hogy a bányászok mentális állapota ne romoljon.