szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió (EU) menekültkérelem-elbírálási rendszerének az átalakítását, a jogbiztonság növelését sürgette szerdai strasbourgi nyilatkozatában Thomas Hammarberg, az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa.

Hammarberg szerint ezer sebből vérzik a mostani EU-szabályozás keretét adó, úgynevezett dublini rendelkezés, amely alapértelmezésként azt az uniós tagállamot jelöli meg a menekültkérelem elbírálására hivatott államként, ahová a menekült személy először érkezett, amikor bejutott az unióba. Ha tehát az illető időközben - élve a belső határellenőrzés hiányával - tovább is utazott az általa vágyott célországba, onnan visszaküldhető az "első belépés országába", és majd ott foglalkoznak a kérelmével.

Az ET emberi jogi biztosa rámutatott arra, hogy az oly gyakran az "első belépés országaként" szereplő Görögország, illetve Málta kapacitását jóval meghaladja a rá zúduló menekülthullám kezelése, miközben egyes északi tagországok igyekeznek tudomást sem venni a problémáról. "A súlyosan diszfunkcionális görög menedékjogi eljárásmód miatt a dublini rendszer lényegében összeomlott" - állapította meg Hammarberg.

A strasbourgi székhelyű Európa Tanács nem a 27 tagállamra kiterjedő uniós intézményrendszer része, hanem Európa lényegében valamennyi tagországát tömörítő kormányközi szervezet, amely a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok betartására ügyel. 

Hammarberg méltatta, hogy az EU legfőbb végrehajtó testülete, az Európai Bizottság már tett indítványokat az átszállítások felfüggesztésének lehetővé tételére, a különösen nagy terhelésnek kitett országok megsegítésére. Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU-ra összességében, globális viszonylatban nem nehezedik túlságosan nagy menekültteher: tavaly például Dél-Afrika egymaga csaknem annyi menekültkérelmet kapott, mint az unió 27 tagországa összesen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Egyszerűsítené az EU a menekültügyi eljárást

Egyetlen menekültügyi eljárássá egyszerűsítené a jelenleg érvényes, bonyolultabb szabályozásokat az Európai Unióban az Európai Bizottság - jelentette be Jacques Barrot jogi és igazságügyi felelős szerdai sajtótájékoztatóján, Brüsszelben.

hvg.hu Tech

Utcát nevezhetünk el magunkról

Utcát neveztek el Arjan El Fassed Twitter-felhasználóról, akinek példáját egy holland weboldalon követhetjük. A névválasztás 100 euróba kerül, Twitter-accountunk neve pedig egy palesztin menekülttábor, Askar utcanévtábláira kerülhet fel - írja a TheNextWeb hírportál.

hvg.hu Világ

Kanada még nem vezet be vízumkényszert Magyarországgal szemben

Kanada egyelőre nem vezet be vízumkényszert Magyarországgal szemben, jóllehet a magyar menedékkérők száma az első háromnegyed évben majdnem ötszöröse volt a tavalyi összadatnak - jelentette pénteken a Canadian Press (CP) kanadai szövetségi hírügynökség.

hvg.hu Itthon

Iraki menekülteket fogtak el Ártándon

Négy iraki menekültet találtak egy román rendszámú teherautó rakterében az ártándi határátkelőhelyen a debreceni vám- és pénzügyőri hivatal munkatársai - közölte Kupecz József pénzügyőr őrnagy szerdán.

hvg.hu Világ

Magyarország is megérezheti a szomáliai kalózkodást

Noha magyar tulajdonú hajót még nem támadtak meg Szomália partjainál, a kalózkodás hatásait hazánk is megérezheti: a banditák ténykedései erősíthetik a migrációt, így a Magyarországra érkező szomáliai menekültek száma is nőhet. Nem valószínű, hogy a kalóztámadásoknak kitett nyugati államok a jövőben lerohannák a hosszú évek óta káosz uralta kelet-afrikai országot.

hvg.hu Itthon

Mi lesz a kiskorú menedékkérővel?

Az Emberi Jogok Európai Bírósága ideiglenes intézkedésben szólította fel a magyar kormányt, hogy ne küldje vissza Görögországba a Magyar Helsinki Bizottság által képviselt, súlyosan beteg kiskorú afgán menedékkérőt. Nemzetközi szervezetek és jogvédők szerint a görög menekültügyi rendszer jelenleg képtelen a feladatainak ellátására.