Elsült a brit királynő testőrének fegyvere

Felfüggesztették állásából egy időre a brit uralkodó legmagasabb rangú személyi testőrét, akinek szolgálati pisztolya tisztítás közben véletlenül elsült.

  • MTI MTI
Elsült a brit királynő testőrének fegyvere
A News of the World - a legnagyobb vasárnapi brit bulvárlap - beszámolója szerint az incidens II. Erzsébet királynő hivatalos skóciai rezidenciáján, a Holyroodhouse kastélyban történt, alig néhány órával azelőtt, hogy XVI. Benedek pápa megérkezett volna hivatalos állami látogatására.

A katolikus egyházfő másfél hete tett négynapos körutat Nagy-Britanniában; utazása első mozzanataként vendéglátóját, a királynőt kereste fel szeptember 16-án a Holyroodhouse-ban.

A vasárnapi beszámoló szerint a pápa érkezése előtt Ian Boyes főfelügyelő, a Scotland Yard Királyi és Diplomáciai Személyvédelmi Ügyosztályának tagja - aki tíz éve látja el az uralkodó közvetlen személyi védelmét - éppen Glock 19 mintájú pisztolyát tisztogatta a kastély egyik szolgálati helyiségében, amikor a fegyver elsült. Boyes egyedül tartózkodott a szobában, és még nem volt szolgálatban. A véletlen lövéstől nem sérült meg senki.

A Scotland Yard szóvivője szerint az ilyen esetekben szokásos eljárás alapján a tisztet felfüggesztették a fegyveres szolgálat alól. Az ügyben belső vizsgálatot tartottak, Boyes "újraakkreditálási" folyamaton esett át, és ezután visszahelyezték a fegyveres szolgálatba - mondta a rendőrségi szóvivő. A tájékoztatásból az nem derült ki, hogy továbbra is a főfelügyelő látja-e el II. Erzsébet királynő személyi testőri feladatait.

Nem ez az első ilyen incidens a királynő környezetében. Tíz éve, a királyi család különvonatán egy rendőr véletlenül kétszer is elsütötte szolgálati fegyverét, nem messze attól a kabintól, ahol az uralkodó éppen aludt. Néhány évvel korábban egy királyi testőr rutingyakorlat közben saját magát lőtte lábszáron.
Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.