szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mahmúd Zahar, a Hamász egyik vezetője szerint Jasszer Arafat hajdani palesztin vezető maga buzdította az iszlamista mozgalmat arra, hogy hajtsanak végre fegyveres akciókat Izraelben, miután megszakadtak az általa vezetett béketárgyalások.

A gázai övezeti ar-Riszala és Falasztin lapok által idézett nyilatkozatában Zahar megismételte a Hamász Mahmúd Abbász elnökhöz intézett felhívását, hogy vonuljon ki az Izraellel nemrég megkezdett béketárgyalásokról, s Arafat lépését idézte fel annak alátámasztására, hogy a mostani tárgyalások meghátrálást jelentenek. 

"A néhai palesztin vezető, Jasszer Arafat arra buzdította a Hamászt, hogy indítson fegyveres akciókat a zsidó állam szívében, miután tudatára ébredt a megszálló kormánnyal folytatott tárgyalásai kudarcának" - mondta a Hamász legbefolyásosabb gázai övezeti vezetője a két újság beszámolója szerint azon a találkozón, amelyet még a hét elején tartott a Gázai övezetben hatalmon lévő mozgalom parlamenti képviselőivel. Nem fejtette ki, hogy ez az utasítás miképpen jutott el a Hamászhoz, sem azt, hogy az milyen szerepet játszott az általuk annak idején elkövetett merényletekben.

Mahmúd Zahar az úgynevezett második intifáda (felkelés) tizedik évfordulóján beszélt a képviselők előtt. A felkelés azután robbant ki, hogy Ariel Saron akkori jobboldali izraeli miniszterelnök provokatív látogatást tett a Jeruzsálem Óvárosában fekvő Mecsetek terén 2000. szeptember 28-án, két hónappal az egyesült államokbeli Camp Davidben folytatott tárgyalások megrekedése után. 

Hogy Arafat miért vonult ki az eredményes tárgyalásokról, miközben a palesztin államiság megteremtése már-már karnyújtásnyira volt, s pontosan miért robbant ki a felkelés, az máig rejtély, amelynek megoldására számos összeesküvés-elmélet született minden politikai oldalon. Az összesen több ezer áldozatot követelő erőszakcselekmények idején Izrael gyakran vádolta Jasszer Arafatot azzal, hogy összejátszik a Hamásszal, s Jasszer Arafatot tette felelőssé a palesztin terrorcselekményekért, bárki is követte el azokat. 

A palesztin vezető a nyilvánosság előtt következetesen elítélte az izraeli civilek ellen végrehajtott merényleteket - beleértve azokat is, amelyeket saját mozgalmának, a Fatahnak a tagjai követtek el -, azt hangoztatva, hogy nincs befolyással hamászbeli ellenfeleire.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Izrael szerint száműzni kellene Jasszer Arafatot

Izrael terrorista vezérnek tekinti Jasszer Arafatot, akit rég száműzni kellett volna, s ez a lehetőség továbbra is fennáll - jelentette ki Saul Mofaz izraeli védelmi miniszter a Le Figaro francia napilapban. Kedden este palesztin terroristák Tel Avivtól északra tüzet nyitottak egy izraeli gépkocsira, megölve benne egy hétéves kislányt.

Világ

Jasszer Arafat mégis megy Párizsba

A palesztin vezető körüli orvoscsoport úgy döntött, hogy a súlyos beteg Arafat szállítható, és a legjobb gyógykezelést a francia fővárosban kapná. Egy ideig Arafat ehez nem adta beleegyezését, de késöbb beleegyezett az utazásba. Arafatot infúzióval táplálják már 15 napja, teljesen legyengült állapotban van.

Közel-Kelet

Meghalt Jasszer Arafat; gyászolnak a palesztinok

A palesztin elnök halálhírét Jacques Chirac francia elnök is megerősítette. Rauhi Fattúh, a palesztin parlament elnöke, aki 60 napig ellátja a Palesztin Hatóság elnöki tisztségét, a következő órákban leteszi a hivatali esküt. A palesztin területeken negyven napos nemzeti gyászt rendeltek el.

Világ

Hatalmi harc Jasszer Arafat és Mahmud Abbász között

Mintegy három héttel hivatalos kinevezése után Mahmud Abbász palesztin kormányfő még mindig nem került abba a helyzetbe, hogy bemutassa kormányát. Egyes rámalláhi körök szerint ezért Jasszer Arafat palesztin elnök a felelős, aki minden lehetséges eszközzel igyekszik megakadályozni, hogy Abbász olyan embereket nevezzen ki miniszternek, akiket ő nem kedvel.