szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Máris képernyőre kerül a 33 chilei bányász megmentésének története, a Discovery a munkaterületen, a fúrók közelében és az akció "vezérlőtermében" is forgatott.

Augusztus 5-én délután Észak-Chilében, Copiapótól 28 kilométerre a San José-i  réz- és aranybánya beomlott, 33 bányászt zárva fogságba a föld alatt. Ekkor kezdődött az a 70 napig tartó "hőseposz", ami a mentés és a túlélés egyik legdrámaiabb történetévé vált a világon. Az épségben a felszínre hozott bányászok történetére a média mellett a filmesek is lecsaptak, a hírek szerint játékfilm és dokumentumfilmek is bemutatják majd, mi történt a bánya foglyaival a föld alatt és kimentésük során.

Most a Discovery mutatja be a történetet, a csatorna közleménye szerint 3D-s grafikával, egyedülálló terjedelemben, a családtagok és a csodával határos mentőakció többi résztvevőjének vágatlan beszámolóival. A Rescued: The Chilean Mine Story című program részletesen mutatja be azokat a tudományos és technikai újításokat, amelyek segítségével ez az egyedülálló akció létrejöhetett. A dokumentumfilmet Magyarországon december elején sugározzák majd.

A Discovery stábja a munkaterületen, a mentőakcióban használt három óriási fúró közelében (az A, B és C tervhez Strata 950-es, T-30-as és RIG-421-es fúrókat használtak felváltva), valamint az akció központjának számító “vezérlőteremben” is forgatott. A csatorna valós időben mutatja be a mérnökök, doktorok, pszichológusok, valamint számtalan egyéb szakértő tevékenységét, akik az összetett feladatok miatt  folyamatosan elemezték a lehetséges megoldásokat. A film az ő nyilatkozataik és vágatlan képek segítségével magyarázza el, hogy a tudomány és a technológia hogyan tudta legyőzni mindazokat a kihívásokat, amiket a mentőakció emelt.

A dokumentumfilm tartalmazza a mentés közben a főszereplőkkel készített exkluzív interjúkat is. Megszólal például Andre Sougarret, a mérnökök vezetője, Micheal Duncan, a NASA szakértője, aki a fogság alatt a bányászok egészségi állapotáért felelős orvosi csapatot irányította, és Laurence Golborne, Chile bányászati minisztere.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A bányász, aki kibékítheti Chilét és Bolíviát

Ritkán látni chilei elnököt bolíviai zászlóval a kezében, tekintettel arra a feszültségre, amely az 1879-1884-es salétromháború óta fennmaradt a két ország között. A "fehér aranyért" folyó küzdelem során Bolívia elvesztette tengeri kijáratát, és ezt azóta sem tudja megbocsátani szomszédjának.

Világ

Kiszabadult a 33 chilei bányász – hírek percről percre

Felhozták a 70 napja mélyben rekedt chilei bányászokat: a szerda hajnalban kezdődött mentési munkálatok a korábban tervezett egy-két nappal szemben kevesebb mint 24 órát vettek igénybe. A bányászok kiszabadítása után csütörtök hajnalban hátra volt még annak a hat segítőnek a felszínre hozatala, akik lent segítettek a bányászok kimentésében. Reggelre ők is épségben kiszabadultak.

hvg.hu Világ

A chilei mentőkapszula útja belülről – videó

A chilei bányászok kimentéséhez használt kapszula tetejére szerelt kamera rögzítette, mi látszik a közel 700 méteres alagútban, ahogy egy-egy bányász a felszínre ér. A chilei kormány felvételét a CNN közvetítette.

MTI Világ

Mi vár a chilei bányászokra a szabadulás után?

Pszichológusok szerint komoly jellemváltozást lehet majd megfigyelni annál a 33 chilei bányásznál, akik többhetes föld alatti fogság után - ha minden jól megy - nemsokára ismét visszatérhetnek a külvilágba. A San José-i réz- és aranybányában augusztus 5-én bekövetkezett tárnaomlás után még nem is sejtették, mi vár rájuk, egyáltalán túlélik-e a szerencsétlenséget, arra pedig végképp nem számítottak, hogy az egész világ megismeri majd őket, és valóságos "sztárként", hősként tekint rájuk.

hvg.hu Világ

Világhírű papírfecni: a chilei bányászé a szerzői jog

Levédették a cédulára írt üzenetet, amelyből kiderült, hogy életben van a bányabaleset után a mélyben rekedt 33 chilei bányász. A szöveghez kapcsolódó szerzői jogot ezentúl leírója, Jose Ojeda gyakorolhatja, bár a cédulát és a rajta álló üzenetet korábban a chilei elnök, Sebastian Pinera már a nemzeti örökség részének könyvelte el.