szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A romák tömeges kiutazásáról is tárgyalt kanadai útja során Balog Zoltán a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára. A kanadai hatóságok közlése szerint idén ezerhatszáz magyar menedékkérő érkezett Kanadába, de csak háromnak nyújtottak segítséget.

Kanadai látogatáson vesz részt Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára október 30-a és november 8-a között; találkozik kanadai magyar közösségekkel és megbeszéléseket folytat a kanadai kormány illetékeseivel a romák tömeges kiutazásáról Magyarországról Kanadába - közölte az államtitkárság sajtóirodája szerdán. 

A közlemény szerint Balog Zoltán október 30-án meglátogatta a torontói Roma Kulturális Központot, ahol a Közép- és Kelet Európából érkező romákkal próbálnak kapcsolatot teremteni önkéntes szociális munkások. Október 31-én, vasárnap a torontói Első Magyar Református Egyház, Vass Zoltán lelkipásztor meghívására előadást tartott az új magyar kormány nemzetstratégiájáról, kiemelve azt a lehetőséget, amelyet a magyar állampolgárság megadása jelent a határon kívül élő magyaroknak.

Hétfőn Neil Yeatesszel, az állampolgársági, bevándorlási és multikulturális ügyekért felelős minisztérium miniszterhelyettesével folytatott eszmecserét arról az együttműködésről, amelyre azért van szükség a két ország hatóságai között, hogy senki se éljen vissza a Kanada és Magyarország közötti vízummentes utazás lehetőségével.

A kanadai miniszterhelyettes elmondta, hogy az elsősorban cigány származású magyar állampolgárok részéről benyújtott menekültkérelmek elenyésző hányadát bírálják el pozitívan (ebben az évben 1600 kérelemből 3-at fogadtak el). Köszönetét fejezte ki a magyar rendőrség segítségéért, amelyet a szervezett emberkereskedelemben érdekeltek leleplezésében nyújt. Megállapodtak abban, hogy ezt az együttműködést a jövőben tovább erősítik - olvasható a magyar államtitkárság közleményében.

Az Ottawa Citizen című lap internetes kiadása szerint a budapesti vezetést aggodalommal tölti el, hogy a vízumkényszer 2008. évi eltörlése után sokszorosára nőtt a magyar állampolgárok által Kanadában benyújtott menekültkérelmek száma. Balog Zoltán különösen azzal a szándékkal tárgyalt kanadai hivatali kollégáival, hogy "megelőző kárbecslést" végezzen, mert a magyar vezetés célja, hogy a két ország közötti vízummentesség mindenképpen fennmaradjon. Az államtitkár a lapnak nyilatkozva elmondta: ismertette Yeates miniszterhelyettessel, hogy Magyarország milyen erőfeszítéseket tesz az ügyben.

A budapesti államtitkárság közleménye szerint Balog Zoltán kedden találkozott Tom Scrimgerrel, a kanadai örökség minisztérium állampolgársági és örökségi ügyekért felelős miniszterhelyettesével, aki ismertette a kanadai indián, bennszülött őslakossággal foglalkozó integrációs programokat és az elsősorban a fiatal generációt érintő "állampolgári öntudatot erősítő" programokat. Az elkövetkező napokban az államtitkár a kormányzat további képviselőivel találkozik és látogatást tesz a calgary-i és a vancouveri magyar közösségeknél - áll a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kanada gyorsabban kiszűrné a hamis menedékkérőket

A kanadai kormány alapjaiban akarja átalakítani a menedékkérelmekre vonatkozó rendszerét, hogy gyorsabban tudjon segíteni a védelemre szorulókon, illetve gyorsabban ki tudja utasítani a megalapozatlan kérelmezőket.

MTI Világ

Magyarország problémává válik Kanada szemében

Magyarország problémává, "első számú forrásországgá" válik a kanadai menekültügyi kérelmek tekintetében - közölte kedden a kanadai bevándorlásügyi miniszter azzal összefüggésben, hogy menekültstátusért folyamodott Kanadában négy magyar állampolgár, aki a vancouveri téli olimpia megtekintésére érkezett az országba - jelentette kedden a torontói CTV News hírtelevízió.

hvg.hu Itthon

Cigány menekülthullám: félrefordítás a kanadai ultimátum

Idén gyakorlatilag folyamatossá vált a magyarországi – feltehetően jórészt roma – családok Kanadába vándorlása, de a kanadai miniszter látogatásáról szóló hír félreértésen alapulhat – tudta meg a hvg.hu. A menedékkérőknek még a romagyilkosságokra hivatkozva sincs esélyük a menekültstátuszra, ám aki dolgozni akar Kanadában, az megtalálhatja számításait.