szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A washingtoni szenátusnak még az idén ratifikálnia kell az Oroszországgal megkötött új fegyverzetellenőrzési szerződést, mert a félidős választások nyomán jövőre ez már sokkal nehezebb lesz – mondta Hillary Clinton amerikai külügyminiszter csütörtökön az új-zélandi látogatásán.

A félidős kongresszusi választásokon a Demokrata Párt meggyengült a szenátusban, de az új összetételű felsőház csak januárban lép hivatalba. Addig, az úgynevezett bénakacsa-időszakban még viszonylag könnyen ratifikálható a START-szerződés az ehhez szükséges 67 szavazattal.

A hadászati támadó fegyverek korlátozásáról és csökkentéséről szóló új szerződést (START-III) Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök áprilisban írta alá Prágában. Az új egyezmény a tavaly decemberben lejárt START-I helyébe lépett. A START-III értelmében a két nagyhatalom hozzávetőleg negyedével csökkenti nukleáris arzenálját.

Több republikánuspárti szenátor azonban aggodalmát fejezte ki a szerződésben foglalt kötelezettségek megvalósítása ellenőrizhetőségével kapcsolatban, és attól is tart, hogy a START-III korlátozhatja az Egyesült Államok lehetőségeit rakétavédelmi rendszere kiépítésére.

A kéthetes ázsiai-csendes óceáni körútja keretében Wellingtonban tartózkodó külügyminiszter bejelentette, hogy a jövő héten találkozni szeretne az Egyesült Államokba látogató Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel, aki októberben jelentette be: november 7-én Washingtonba utazik, hogy a közel-keleti békefolyamattal kapcsolatos kérdésekről tárgyaljon Joe Biden alelnökkel és más amerikai vezetőkkel.

Az amerikai külügyminiszter wellingtoni látogatása alkalmával stratégiai szerződést írt alá új-zélandi hivatali kollégájával, ami hivatalosan is véget vet a két ország csaknem negyedszázada tartó fagyos viszonyának. A Clinton és Murray McCully által aláírt szerződés értelmében a két fél erősíti együttműködését a klímaváltozás, a nukleáris fegyverek elterjedése és a szélsőségesek elleni harc területén. Washington és Wellington kötelezettséget vállalt arra is, hogy előmozdítja a megújuló energiaforrások hasznosításának és a természeti katasztrófák elleni küzdelemnek az ügyét.

A két ország viszonya a nyolcvanas évek közepén hidegült el, miután az új-zélandi kormány kitiltotta a szigetország területi vizeiről az atomfegyverekkel ellátott hajókat. Washington válaszul felfüggesztette az Egyesült Államok, Ausztrália és Új-Zéland védelmi szövetségét, az ANZUS-t, és korlátozta a két ország közötti katonai együttműködést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Clintonnal is találkozik Martonyi New Yorkban

Martonyi János külügyminiszter, aki az ENSZ Közgyűlés 65. ülésszaka alkalmából látogat New Yorkba, részt vesz a Hillary Clinton amerikai külügyminiszter által adandó úgynevezett transzatlanti vacsorán - közölte a Külügyminisztérium.

MTI Világ

Clinton üzenete a meleg fiataloknak

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is beállt azoknak a hírességeknek a sorába, akik támogatást és segítséget ígérnek a homoszexualitásuk miatt bántalmazott amerikai fiataloknak.

MTI Világ

Obamának nem Clinton lesz az alelnökjelöltje

Cáfolta egy interjúban kedden Barack Obama amerikai elnök azokat a terjengő értesüléseket, hogy a 2012-es következő elnökválasztáson Hillary Clinton lenne az alelnökjelöltje.