szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy-britanniai terrortámadásokat akadályozott meg a "waterboarding", vagyis a terroristagyanús foglyok vízbefojtást imitáló kényszervallatása - mondta a Times című vezető brit lapnak George W. Bush volt amerikai elnök.

Bush, aki új könyve megjelenésének alkalmából adott interjút a Timesnak, a lap keddi ismertetése szerint kijelentette: a vízbefojtást imitáló kényszervallatások olyan információkat eredményeztek, amelyekkel londoni merényletek előkészületeit lehetett félbeszakítani. Az előző amerikai elnök szerint e támadásokat elsősorban a Heathrow repülőtér, valamint a felhőkarcolóiról ismert kelet-londoni üzleti központ, Canary Wharf ellen tervezték. "Három emberrel szemben alkalmazták a waterboardingot ... úgy gondolom, ez a döntés életeket mentett meg" - áll a Times által közölt interjúban.

Bush - akinek Decision Points című memoárkötetéből a brit lap keddtől külön mellékletben részleteket közöl - kijelentette, hogy az imitált vízbefojtásos vallatási módszert nem tekinti kínzásnak, és ma is meghozná a döntést ennek alkalmazásáról, mivel "elnökként az ember feladata az, hogy megvédje országát". A volt amerikai elnök az iraki háborúról szólva úgy vélekedett, hogy ha Szaddám Huszein egykori iraki államfő - akit az invázió után elfogtak és kivégeztek - még mindig hatalmon lenne, a térségben mára valószínűleg nukleáris fegyverkezési verseny alakult volna ki. Arra a kérdésre, hogy számít-e még tömegpusztító fegyverek fellelésére Irakban, Bush úgy fogalmazott: tartja magát ahhoz az általánosan elfogadott nézethez, hogy a háború idején Iraknak már nem voltak ilyen fegyverei.

Bush az interjúban felidézte: amikor az iraki háború előestéjén felmerült, hogy Tony Blair akkori brit kormányfőnek esetleg bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a londoni parlamentben, ő felajánlotta Blairnek azt a lehetőséget, hogy Nagy-Britannia ne küldjön harcoló alakulatokat Irakba, csak az újjáépítéshez nyújtson segítséget. Blair azonban kitartott a brit katonai részvétel mellett, kormánya esetleges bukásának árán is. Hazájának jövőbeni globális szerepéről szólva Bush a Timesnak azt mondta: meggyőződése, hogy továbbra is az Egyesült Államok lesz a világ egyetlen szuperhatalma, és "még hosszú ideig szuperhatalom marad". Hozzátette: Kína feltörekvő gazdaság, ám "rengeteg belső problémával küszködik".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Vallatási módszerek: a CIA kikosarazta Dick Cheneyt

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) csütörtökön elutasította Dick Cheney volt alelnök azon kérését, hogy a hírszerzés hozza nyilvánosságra azokat a dokumentumokat, amelyek igazolják a kemény vallatási módszerek hasznosságát.

MTI Világ

George W. Bush állítása szerint ellenezte Irak megtámadását

George W. Bush volt amerikai elnök bevallása szerint kezdetben ellenezte, hogy az Egyesült Államok megtámadja Irakot, míg végül csatlakozott azokhoz, akik erőt akartak alkalmazni Szaddám Huszein ellen. Minderről az NBC televízió egyik hétfő esti műsorában beszélt.

MTI Világ

Tovább titkolózna a CIA a vallatások ügyében

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) azzal a kéréssel fordult egy szövetségi bíróhoz, hogy ne rendelje el a terrorgyanús személyek vallatásával kapcsolatos dokumentumok nyilvánosságra hozatalát, mivel ez a lépés rendkívül súlyos nemzetbiztonsági károkat okozna.