szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Putyin magyar kollégáját az orosz kormány vendégházában fogadva üdvözölte a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlődését, utalt rá, hogy a jövő év első felében Magyarország lesz az EU soros elnöke, s reményét fejezte ki, hogy az adott időszakban kedvezően alakulnak majd Oroszország és az unió kapcsolatai.

A magyar-orosz kapcsolatok hosszú távú rendezésére irányuló reményét fejezte ki Orbán Viktor magyar kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnökkel tartott találkozón kedden Moszkvában.

Putyin magyar kollégáját az orosz kormány vendégházában fogadva üdvözölte a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlődését, utalt rá, hogy a jövő év első felében Magyarország lesz az EU soros elnöke, s reményét fejezte ki, hogy az adott időszakban kedvezően alakulnak majd Oroszország és az unió kapcsolatai.

Mindkét fél megemlítette, hogy egy évvel ezelőtt Szentpéterváron már találkoztak. Orbán Viktor ezzel kapcsolatban kifejtette: akkor még csak feltételesen beszélhetett, de időközben a magyar nép kinyilvánította akaratát. "Magyarország nehéz korszakot zárt le, új korszakot kezdett, most már lehet hosszú távra tervezni a kapcsolatokat" - mondta. Kijelentette, hogy Magyarország Oroszországot jelentős katonai, politikai és gazdasági hatalomnak tekinti.

Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal találkozott
Burger Barna

Rámutatott: reméli, hogy a tárgyalásokon nem csupán egyes kérdéseket oldanak meg, hanem lerakják majd a XXI. századi típusú partneri kapcsolat alapjait. Végül hangsúlyozta hogy maga is fontosnak tartja mindazon gazdasági témaköröket, amelyeket Putyin említett bevezetőjében. Vlagyimir Putyin vendégét üdvözölve külön kiemelte az energetika, ezen belül az atomenergia, a közlekedés és a fejlett technológiák, ezen belül a nanotechnológia területét. Megemlítette azt is, hogy az oroszországi magyar beruházások értéke eléri a kétmilliárd, a magyarországi orosz befektetéseké a hárommilliárd dollár értéket.

A két ország közötti, vita tárgyát képező gazdasági témákat az orosz kormányfő nem említette. A kölcsönös üdvözlést követően a két miniszterelnök a küldöttségek körében zárt ajtók mögötti tárgyaláson, majd azt követően ebéden vett részt.

A magyar Miniszterelnökség kedden este kiadott közleménye szerint Orbán Viktor sikeres tárgyalásokat folytatott Moszkvában. A megbeszélés célja az volt, hogy megvessék az Oroszország és Magyarország közötti, a 21. századhoz méltó együttműködés alapjait. A tárgyalás a magyar-orosz gazdasági, tudományos és kulturális együttműködés legfontosabb területeit érintette. A tárgyalófelek egyetértettek abban, hogy az egyeztetéseket a mostani találkozó konstruktív szellemében folytatni fogják - hangzik a közlemény.

Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője a tárgyalások után kérdésre válaszolva elmondta: a felek áttekintették a Surgutneftegas (Szurgutnyeftyegaz) tulajdonában lévő Mol-részvénycsomag ügyét, s a helyzet megvitatását folytatni fogják.

Alekszej Miller, a Gazprom társaság vezérigazgatója igen elégedetten szólt a Déli Áramlat gázvezeték ügyében folyó együttműködésről, s  konstruktívnak nevezte azt újságírók előtt. Hozzátette: túljutottak a magyarországi parlamenti választások miatti átmeneti időszakon, s azt mondta, hogy Magyarországon soha nem vonták kétségbe a projekt szükségességét.

A Kommerszant című orosz üzleti lap keddi cikkében a nyitott kérdéseket részletezte. Eszerint Magyarország Moszkvától engedményeket vár a Mol- és a Malév-rész ügyében, amelyeket meg akar vásárolni az orosz féltől, és cserébe esetleg atomenergetikai és gépipari szerződéseket, és/vagy magyarországi gázeladásokra vonatkozó kedvezményeket ajánlhat fel.

Magyarországi forrásokból úgy tudta a lap, hogy Budapest "csomagot" akar felajánlani Moszkvának, amely érdekes lehet az orosz félnek: ez érintené a gázbeszerzést, a magyar atomerőmű új blokkjának megépítését és az új budapesti metróvonalhoz szükséges kocsik szállítását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!