Szíria a NAÜ célkeresztjében

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója csütörtökön közölte: hivatalosan kérte Szíriát, hogy engedélyezze egy feltételezett nukleáris létesítmény maradványainak vizsgálatát.

  • MTI MTI
Szíria a NAÜ célkeresztjében

Amano Jukija a NAÜ igazgatótanácsának ülésén elmondta, hogy levelet írt Valid Moallem szíriai külügyminiszternek, és azonnali hozzáférést követelt az al-Kibar nevű létesítmény maradványaihoz, illetve megfelelő információkat a létesítményről. A szíriai sivatagban lévő, és Izrael által 2007-ben lebombázott létesítményről azt gyanítják, hogy észak-koreai tervezésű reaktornak készült, amelyben nukleáris fűtőanyagot szándékoztak előállítani. Szíria 2008-ban engedélyezte a NAÜ szakértőinek, hogy a helyszínen vizsgálódjanak, más gyanúsnak tartott létesítményeinek viszont nem engedte a közelébe őket. A helyszínen talált urániumdarabkákról Damaszkusz azt állította, hogy vagy izraeli fegyverektől származtak, vagy a levegőből dobták le őket. Szíria mindmáig határozottan tagadja, hogy van nukleáris programja.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.