szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Konfuciusz-díjat azért alapították, hogy a "kínai nép békés szellemiségének közvetítője legyen".

Kínában saját békedíjat hoztak létre, és először csütörtökön adják át, egy nappal azelőtt, hogy Oslóban megtartják a Nobel-békedíj átadási ceremóniáját. A Nobel-békedíjat az idén Liu Hsziao-po kínai ellenzéki kapta, aki hazájában börtönben ül, és akinek a családtagjai sem utazhatnak a norvég fővárosba, hogy átvegyék helyette a díjat. Pekinget felháborította az 54 éves Liu kitüntetése, amit a Nyugat ellene irányuló manőverének minősített. Erre válaszul született meg az az ötlet, hogy Kína létrehozza saját, Konfuciuszról elnevezett békedíját.

Mint a díjat odaítélő bizottság közölte, a Konfuciusz-díjat azért alapították, hogy a kínai nép békés szellemiségének közvetítője legyen. A testület elnöke, Tang Csang-liu szerint a bizottság nem hivatalos kormányszerv, de szorosan együttműködik a kulturális minisztériummal.

A Konfuciusz-békedíj első kitüntetettje Lien Csan, Tajvan korábbi alelnöke, s a nacionalista Kuomintang párt tiszteletbeli elnöke lesz. Nyolc jelölt közül választották ki, akik között olyan neves személyiségek vannak, mint például Bill Gates amerikai milliárdos, Nelson Mandela volt dél-afrikai és Jimmy Carter volt amerikai elnök, Mahmud Abbasz palesztin elnök és a pancsen láma, a tibeti buddhista vallás második számú vezetője. Közülük néhányan már megkapták a Nobel-békedíjat, vagy jelölték őket erre az elismerésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!