Tüntetések robbantak ki Haiti több városában kedd este, nem sokkal azután, hogy az országos választási tanács kihirdette az elnökválasztás első fordulójának eredményeit. A főváros, Port-au-Prince külvárosaiban lövések dördültek el, máshol égő gumiabroncsokkal torlaszoltak el utakat. Az Egyesült Államok haiti nagykövetsége közleményben adott hangot nyugtalanságának a "logikátlan" eredmények miatt, de nyugalomra szólította fel a lakosságot.
Az első fordulót november 28-án tartották. A földrész és a világ egyik legszegényebb országában tovább fokozták a feszültséget, tüntetésekhez és olykor erőszakhoz is vezettek a választási csalásokról szóló vádak, így a lakosok már türelmetlenül várták az eredmény kihirdetését. Az ellenzéki Mirlande Manigat a szavazatok 31,37 százalékával végzett az első helyen, míg Jude Célestin, a leköszönő államfő, René Préval pártfogoltja a voksok 22,48 százalékával a második helyen futott be. A harmadik helyre volt elég a szavazatok 21,84 százaléka, amelyet a népszerű énekes Michel Martelly söpört be. A második fordulót várhatóan 2011. január 16-án tartják majd. A majdani győztes február 7-én veszi át az államfői tisztséget.
Mirlande Manigat 70 éves, jogászprofesszor, és Lesley Manigat volt államfő felesége. Ellenfele a pragmatikus politikusként ismert Célestin 49 éves, végzettségére nézve mérnök. Az egykori francia gyarmaton november 28-án egyidejűleg tartották az elnök-, illetve a parlamenti választásokat, a hangsúly azonban az előbbin volt. A választásokat követően a 19 államfőjelöltből 12 közös nyilatkozatot fogadott el, a szavazás megismétlését követelve. A dokumentumban csalások elkövetését rótták fel a hatóságoknak, illetve a kormánynak.
A tiltakozók szerint számos helyütt szavazókat töröltek a választói névjegyzékből, több helyen fordult elő, hogy szavazóurnákat loptak el. René Préval elnököt sokan azzal vádoltak, hogy törvénytelen kísérleteket tett az általa támogatott jelölt esélyeinek növelésére. Több helyszínen a rivális jelöltek hívei csaptak össze, több ember életét vesztette, és számosan megsebesültek.
A kormány elutasította a szavazás érvénytelenítését célzó követeléseket. Az Ameriai Államok Szervezete és a Karib-tengeri Országok Közössége nyilatkozatban kifogásolta az erőszakos cselekményeket, illetve a szavazók megfélemlítését, de úgy ítélte meg, hogy mindez még nem teszi indokolttá a választás érvénytelenítését. A szavazásra a Haitit sújtó kolerajárvány árnyékában került sor. Az október óta tomboló járvány eddig több mint 2000 halálos áldozatot követelt. Januárban pedig katasztrofális erejű földrengés rázta meg a fővárost, Port-au-Prince-t és környékét. A földmozgás halálos áldozatainak száma becslések szerint meghaladta a 200 ezret, és több száz épület vált a földdel egyenlővé.