szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon keresztül szállított volna Iránba egy F-5-ös vadászgépet és katonai felszereléseket az a kaliforniai fegyverkereskedő, akit a magukat az iráni hadsereg összekötőinek kiadó amerikai titkos ügynökök az üzlet megkötése miatt április végén csábítottak Budapestre – derül ki a bírósági dokumentumokból. A nyomozásban a magyar hatóságok is segítették az amerikaiakat, a 35 éves Marc Knappot pedig végül július végén tartóztatták le az USA-ban.

A lebuktatott kaliforniai fegyverkereskedő egy meg nem nevezett gazdag férfitól vásárolta volna meg az F-5B Tiger II típusú vadászrepülőt, amelyet korábban kivontak a katonai szolgálatból és tulajdonosa hollywoodi filmek kellékeként adta bérbe különféle produkcióknak – írja a Philadelphia Inquirer című lap a szerdán nyilvánosságra hozott bírósági dokumentumokra hivatkozva.

Marc Knapp először egy évvel ezelőtt, karácsonykor lépett kapcsolatba a szövetségi bevándorlási és vámhatóság (ICE Homeland Security Investigations) magát az iráni hadsereg összekötőjének kiadó egyik ügynökével, ekkor egy F-14-es pilótaülést ajánlott fel nekik megvételre 29 ezer dollárért. Január 4-én aztán Philadelphiában találkoztak, ahol további F-14-es pilótaülések, ejtőernyők, rádió-irányleadók adásvételéről is megegyeztek.

Knapp ekkor említette meg, hogy ismer egy férfit, aki eladna két F-5-ös vadászgépet, és nem érdekli, ki lenne a vevő. Az ügynökkel már ekkor megállapodtak, hogy a tulajdonosnak azt állítanák, hogy Nagy-Britannia lesz a gépek végső célállomása, és arról is beszéltek, hogy a gépeket Kanadán, Mexikón vagy Svájcon keresztül kellene-e inkább kicsempészni az USA-ból.

A találkozó után a Philadelphia Inquirer szerint Knapp és az ügynök titkos kódok segítségével kommunikáltak, az Ireland (Írország) szót használták Irán helyett, illetve a train (vonat) szót a vadászgépek helyett. Knapp ezután még F-4-es és F14-es vadászgépek működését bemutató manuálokat is felajánlott az iráni összekötőnek vélt ügynöknek. Később többször is találkoztak, például Los Angelesben és a Van Nuys reptéren, ahol az ügynök meg is nézte az F-5-ös gépet. Ekkor már amiatt aggódtak leginkább, hogy hogyan tudják külföldre csempészni a gépeket és a további felszereléseket – írja a lap.

Knapp állítólag már az ügylet további tervezése alatt elkezdte Magyarországra, az ICE által megadott címre csempészni azokat a pilóták által viselt speciális öltözékeket, amelyekről szintén korábban egyeztek meg. De a bírósági dokumentumok tanúsága szerint silány minőségű árut küldött, ezt pedig az ügynökök arra használták fel, hogy Budapestre csábítsák a férfit – azt mondták neki, hogy az általa elkövetett hiba miatt az irániak személyes találkozót akarnak, mielőtt megvennék az egyik F-5-öst. Abban egyeztek meg, hogy április második felében találkoznak a magyar fővárosban, ám az izlandi vulkánkitörés miatt sok tengerentúli járatot töröltek, így a randevú a bírósági dokumentumok szerint csak április 29-30-án jöhetett létre.

Budapesten megegyezés született: Knapp vállalta, hogy az F-5-öst a kaliforniai Van Nuys repülőtérről előbb a keleti parton fekvő Delaware államba szállítja, amelyet onnan konténerekbe csomagolva Magyarországra, majd innen Iránba küldenek tovább. A Philadelphia Inquirer szerint a gépért az álmegrendelők 3,6 millió dollárt fizettek volna, illetve 500 ezer dollár lett volna Knapp jutaléka. A további részletek megtárgyalása után a férfi végül július 20-án találkozott ismét Wilmingtonban az egyik ügynökkel, ekkor még több kisebb eszközt, például katonai rádiókat is átadott neki, hogy azokat Oroszországba adják tovább. Az ügynökkel aláírták az F5-ösre vonatkozó megfelelő szerződéseket és kézfogással szentesítették az ügyletet. A férfit néhány perc múlva a helyszínen letartóztatták, és többek között tiltott fegyverexport miatt most akár 40 év börtönbüntetésre és kétmillió dolláros pénzbüntetésre is ítélhetik.

Bár nem tudni, a magyar hatóságok pontosan hogyan segítették a férfi elleni nyomozást és a titkos budapesti találkozó megszervezését, a delaware-i ügyészi hivatal által kiadott közleményben David C. Weiss, az ügyben eljáró ügyész megköszönte a magyar kormány és a Vám- és Pénzügyőrség „felbecsülhetetlen” segítségét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Miért csalhatta hozzánk az FBI a kínai űrügynököket?

Amerikai-magyar diplomáciai alkut sejt a Kínai Nemzeti Űrügynökség két vezetőjének budapesti elfogása mögött a kínai férfiak jogi képviselője, aki szerint az FBI által a magyar fővárosba csalt és itt letartóztatott Hszian Hong-vej és Li Li Washingtonnak történő kiadatásáról leghamarabb február második felében születhet döntés. A kínaiak menedékjogot kértek Magyarországtól, ezt azonban a hazai hatóságok múlt pénteken elutasították.