szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy 61 éves asszony megpróbálta elvenni a tölténytárat Jarod Lee Loughnertől, aki 20 embert lőtt meg az arizonai Tucsonban - derült ki a hétfői amerikai lapok beszámolóiból.

Clarence Dupnik Pima megyei seriff nyilatkozatiból már a hétvégén is kiderült, hogy a merénylőt egyszerű emberek fegyverezték le, de a részletek közül számos most került először a nyilvánosság elé. Az elbeszélések szerint a merénylő megfékezésére irányuló kísérletek már alig néhány másodperccel a lövöldözés kezdete után elkezdődtek. Loughner taxival érkezett az áruházhoz, amelyben Gabrielle Giffords képviselő a választóival találkozott. A taxióra 14 dollárt mutatott, ám a gyilkolásra készülő fiatalembernél csak egy húszas volt, ezért a sofőrrel együtt bement a Safeway élelmiszerboltba, hogy felváltsa azt. A taxis volt az a második személy, akivel kapcsolatban a hatóságok egy ideig azt feltételezték, hogy köze lehetett a merénylethez.

Szemtanúk szerint Loughner futva érkezett a politikus stábja által felállított asztalok felé. Nem próbált meg beszélni a képviselőnővel, figyelmeztetés nélkül tüzet nyitott. Steven Rayle tucsoni orvos szerint a tettes, miután találomra belelőtt a helyszínen tartózkodó emberekbe, megpróbált elmenekülni. Az orvos azt látta, hogy Loughner törzsét, miután vagy három métert futott, egy idős férfi ragadta meg, akinek Giffords egyik embere is a segítségére sietett. Az orvos a merénylő lábára vetette magát. "Annyira szürreális volt az egész. Nem tudtam elhinni, hogy az, ami előttem történt, valóság volt, azt, hogy emberek halnak meg" - jelentette ki Joe Zaimundo, aki maga is részt vett Loughner leküzdésében.

Zaimundo a közeli Walgreens áruházból lépett ki, amikor meghallotta a lövéseket. A hangok felé futva azt látta, hogy  többen is megpróbálják legyűrni a lövöldöző Loughnert, fekvő testek és a földön kúszó sebesültek között. Az eltalált emberek az első pillanatban fel sem fogták, hogy mi történt velük. "Mi az? Mi történt?" - kérdezték többen is, akik csak később vették észre, hogy véreznek. "Igazából az döbbentett meg, hogy egy középkorú, vagy talán egy idős asszony megpróbálta elragadni tőle a következő tárat. Felfogtam, hogy újra akar tölteni. Rávetettem magam a teljes testsúlyommal, és azon voltam, hogy a fegyver leessen és kikerüljön a forgalomból" - mondta Zaimundo.    

A tárért küzdő asszony, Patricia Maisch azt mondta, gondolkodás nélkül cselekedett. "Amikor kivette a nadrágzsebéből a tárat, elejtette azt. Elvettem, mielőtt felemelhette volt. Csak reagáltam, nem volt időm gondolkodni" - mondta. Maisch elhessegette a dicséretet, hogy hős lett volna. "Az a két férfi volt a hős, aki a földön tartotta őt. Én csak segítettem nekik azzal, hogy magamhoz tudtam ragadni a tölténytárat" - mondta az asszony.

Amikor Zaimundo Loughnerre vetette magát, az már a földön feküdt. Mint mondta, az igazi hős az a férfi volt, aki a vérző fejsebe ellenére először ragadta meg a gyilkost, alkalmat adva a többieknek a védekezésre. Zaimundo azt is elmondta, hogy a dulakodásban véletlenül egy olyan férfinak a csuklóját ragadta meg, aki ki akarta tépni a merénylő kezéből a fegyvert. A rendőrök a lövések után 3-4 perccel értek a helyszínre, ami azonban a szemtanúk számára egy örökkévalóságnak tűnt. A meglőtt Gabrielle Giffords fejéből kiömlő vért a képviselő stábjának egyik tagja a puszta kezével próbálta meg elállítani. A 20 éves Daniel Hernandez, akit a politikus alig egy hete fogadott fel gyakornoknak, s aki korábban segédápolói képzettséget szerzett, felemelte Giffords fejét, hogy könnyebben tudjon lélegezni, s nyomást gyakorolt a sebre.

"Magánál volt, de nem tudott beszélni. Azáltal kommunikált, hogy megszorította a karomat" - nyilatkozott Hernandez. A mentők érkezéséig egy tiszta munkaköpenybe csavarták Giffords fejét, amit egy közeli hentesüzletből hoztak. Hernandez szerint az volt a legfontosabb a számára, hogy a képviselőnő az eszméleténél maradjon és hogy a lehetőségekhez képest megnyugtassa őt. A gyakornok szerepéről az orvosok később elismeréssel nyilatkoztak

Egyes források szerint a mentősök 8 perccel a riasztás után érkeztek az üzletközpontba, de addig nem kezdhették meg a sebesültek ellátását, amíg a rendőrök nem bizonyosodtak meg róla, hogy a fegyveres nem ad le több lövést. Mások szerint 10-15 percbe is beletelt, amíg megérkezett az orvosi segítség. Az amerikai lapok arra a szomorú egybeesésre is rámutattak, hogy a tucsoni lövöldözésben életét vesztett kislány, Christina-Taylor Green 2001. szeptember 11-én született.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!