szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Peking nem tervezi, hogy elküldje Iránba képviselőjét, vagyis nem kíván eleget tenni Teherán meghívásának - derült ki a kínai külügyi szóvivő csütörtöki nyilatkozatából.

Irán januárban meghívta az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagjának, valamint Németországnak és Kínának a képviselőit iráni látogatásra, hogy tekintsék meg az iráni nukleáris létesítményeket. Catherine Ashton az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az EU részéről már elhárította a teheráni meghívást, mondván, hogy a nukleáris létesítmények ellenőrzés a NAÜ hatásköre.

Csütörtökön a kínai külügy közölte, hogy képviselőjük a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnél (NAÜ) jelenleg Kínában tartózkodik, s "nehéz" lenne számára az iráni nukleáris létesítmények bejárásán részt venni. Ugyanakkor a hatok (az ENSZ BT öt állandó tagállama és Németország) és az EU jövőbeni párbeszédével kapcsolatban kifejezte reményét, hogy az elősegítheti a kölcsönös bizalmat és konszenzushoz vezethet. "Kína a maga részéről ezt kívánja elősegíteni" - tette hozzá a szóvivő, majd megerősítette még, hogy a nukleáris ügyek magas rangú iráni tárgyalója járt Pekingben az elmúlt két napban, s találkozott több kínai diplomatával.

Ali Bageri, az iráni legfelsőbb biztonsági tanács titkárának, Szaíd Dzsalilinak a helyettese mások között Csang Csi-zsun (Zhang Zhijun) kínai külügyminiszter-helyettessel tárgyalt szerdán. Az iráni nagykövetségi szóvivő hírügynökségi jelentések szerint arról tájékoztatott, hogy voltak kétoldalú tárgyalások Irán "békés célú atomprogramjáról", és elmondta, hogy Bageri csütörtökön már visszautazott hazájába. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!