szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mikulás Dzurinda szerint Szlovákiának az Európai Unióba (EU) való belépés után is megvan az önbizalma, évek óta jó gazdasági és politikai eredményeket mutat fel, s ezért nem tartja szükségesnek, hogy a magyar belpolitikát bíráló államok első soraiban legyen. A brüsszeli, Nagy-Magyarországot ábrázoló szőnyegről ezzel együtt megvan a véleményük.

"Az intézkedések, amelyeket a Magyar Köztársaság gazdasági téren elfogadott, néhány beruházó külön megadóztatása, de a médiatörvény is, amely megzavarta a demokratákat, lehetővé tenné számunkra, hogy dobot vegyünk és erőteljes dobolásba kezdjünk, vagy egy nagy harsonát vegyünk és megfújjuk azt" - jelentette ki a szlovák külügyminiszter abban az interjúban, amelyet a pozsonyi közszolgálati TASR hírügynökség közölt szombaton. Szerinte a külpolitikának "kifejezőnek és mértéktartónak" kell lennie. "Ha Szlovákia egy efféle harsona mögé állna, az gyanút keltene, és talán nem is csak a Magyar Köztársaság részéről, miszerint mi ezt konjunkturálisan csináljuk és politikailag hasznot szeretnénk húzni a helyzetből" - magyarázta Dzurinda.

A politikus szerint sokkal jobb, ha az ügyben olyan országok nyilatkoznak meg, melyek nem szomszédosak az érintettel és világosan beszélnek. "Mi is elmondtuk véleményünket, de természetesen megfelelő módon" - fejtette ki a politikus, s hozzátette: fontosnak tartja a bizalmi kapcsolatok kiépítését Szlovákia és Magyarország között. "Ha kihasználtuk volna az első alkalmat, és a szemükre vetünk mindent, amit csak lehet, elidegenedésünk csak tovább mélyült volna" - szögezte le a szlovák diplomácia vezetője. 

A szlovák külügyminisztérium szóvivője pénteken a brüsszeli kultúrtörténeti szőnyeg ügyében azt mondta, hogy a régi Magyarország térképe a történelemkönyvekbe való, s nem az Európai Unió Tanácsának brüsszeli épületébe. "A történelmi Magyarország térképe egyszerűen nem való abba az épületbe, ahol elsősorban az Európai Unió jövőjéről döntenek" - jelentette ki Lubos Schwarzbacher. Dzurinda szerint ez a kritika elegendő volt. "Ha valaki a provokáció, a szitkozódás vagy a szomszédos ország államfőjének elutasítása felé hajlik, az gyengesége és alacsony önbizalmának kifejezése" - vélekedett a külügyminiszter, nyilvánvalóan a Robert Fico vezette előző szlovák kormány Magyarország-politikájára célozva. Dzurinda azt állította, hogy Szlovákia Magyarországgal fenntartott kapcsolataiban elsősorban a pozitív kezdeményezések fejlesztésére helyezi a hangsúlyt. "Egész sor beindult projektünk van. Minél több ilyen projekt lesz, annál több lesz a realizmus Budapest politikájában is" - vélekedett a szlovák diplomácia vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!