A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. A bank igazgatótanácsának közleménye szerint a kamatemelésre a célsáv feletti, és egyre gyorsuló infláció megfékezése céljából volt szükség. A fogyasztói árak emelkedésének üteme elérte a kétszámjegyű nagyságrendet, tavaly decemberben már 10,3 százalékos drágulást mértek az egy évvel korábbihoz képest, januárra pedig 10,4 százalékot várnak az elemzők.
A kamatemelést az élelmiszerek drágulása és a hatósági árak - például a kenyér és a liszt árának - emelése, az inflációs várakozások növekedése és a kőolaj világpiaci árának emelkedése motiválta a közlemény szerint. A jegybank igazgatótanácsa hangsúlyozta, hogy az infláció feltartóztatása érdekében folytathatja a kamatemelést.
A belgrádi központi bank tavaly augusztus óta már hatszor emelte az irányadó kamatot. Legutóbb, tavaly decemberben a vártnál is nagyobb mértékben, 50 bázispont helyett 100 bázisponttal, 11,5 százalékra.
2009 januárjában még 17,75 százalékon állt a kamat a világgazdasági válságban megrendült balkáni országban. A központi bank aztán egészen 2010 augusztusáig folyamatosan csökkentette a kamatot, majd az inflációs nyomásra hivatkozva emelésbe kezdett.
Elemzők felhívják a figyelmet, hogy a dinár gyengülése is fokozza az árakra nehezedő nyomást, mert a gyengülés megdrágítja az importot. A szerb deviza az euróval szemben nagyjából 33 százalékkal gyengült 2008 októbere, a szerb gazdaság válságának elmélyülése óta.
Középtávon a jegybank jóval alacsonyabb inflációt vár, a 2011 végére kijelölt célsáv 4,5 százalék plusz/mínusz 1,5 százalék. Egy évvel később, 2012 végén 4 százalék plusz/mínusz 1 százalék lehet az éves szintű infláció a belgrádi jegybank várakozása szerint.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 4 milliárd dolláros készenléti hitelkeretével megtámogatott ország vezetése szerint a hazai össztermék (GDP) az idén 3 százalékkal bővülhet, a tavalyi 1,5 százalékos növekedés után. A 7,3 millió lakosú országban a GDP-arányos államháztartási deficit 4 százalék körül alakulhat, a tavalyi 4,75 százalék után.
Kamatot emelt a szerb jegybank
Szerbiában a központi bank 50 bázisponttal 12 százalékra emelte irányadó kamatát hétfőn.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Érvénytelen népszavazásra hivatkozik Orbán Viktor, amikor a Pride elutasítottságáról beszél
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Annyira alacsony a Duna vízállása, hogy figyelmeztetést adott ki a rendőrség
Alkotmánybírósághoz fordul az Országos Bírói Tanács az igazságügyi törvények miatt
Tizenhárom év börtönre ítéltek Oroszországban egy volt védelmi miniszterhelyettest
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Szertefoszlik Orbán legyőzhetetlenségének mítosza
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
Várkonyi Andrea: A fanyalgóknak és a kötekedőknek azt kellene látniuk, hogy mi legalább segítünk
„Ne hagyja magát!” – Orbán Viktor támogatásáról biztosította a Csík Zenekar énekesnőjét
A Quimby azt kéri a Pride után, hogy minden szervező szóljon nekik, mielőtt rendezvényeken használnák a zenéiket
Megöltek egy nőt Bácsalmáson
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.