Meghosszabbították a kijárási tilalmat Egyiptomban

A népfelkeléssel szembesülő egyiptomi elnök azzal bízta meg az új kormányfőt, hogy kezdjen párbeszédet az ellenzékkel, és állítsa vissza a gazdaságba vetett bizalmat.

  • MTI MTI
Meghosszabbították a kijárási tilalmat Egyiptomban

Hoszni Mubarak az állami televízió vasárnapi híradása szerint utasította Ahmed Safík miniszterelnököt, hogy őrizze meg az élelmiszerek szubvencióját, fékezze meg az inflációt, gondoskodjon új munkahelyek létrehozásáról, és határozottan szálljon szembe a korrupció minden formájával.

A múlt héten kedden kirobbant, példátlan méretű kormányellenes tüntetéseket egyfelől a munkanélküliség magas szintje, valamint a szegények és a gazdagok közötti jövedelmi különbség megugrása, másfelől pedig a szabadságjogok korlátozása és a hatalom gyakorlásának kisajátítása váltotta ki. Mubarak szombaton menesztette a kormányt, és Safíkot - a légierő volt parancsnokát, a távozó kormány polgári repülési ügyekben illetékes miniszterét - bízta meg az új kabinet megalakításával.

Az új miniszterelnöknek írt levelében Mubarak értésre adta, hogy az ellenzéki pártok nagyobb szabadságra számíthatnak. Úgy fogalmazott, hogy komoly és hatékony lépéseket kell tenni "a politikai reformok felé, az alkotmányban és a törvénykezésben... a pártokkal való széleskörű párbeszéd révén". Az elnök kiemelte, hogy az egyiptomiak kifejezték jogos követeléseiket, de "vallási jelszavak" fertőzték meg soraikat. Utóbbival a legnagyobb ellenzéki mozgalomra, a betiltott, de eltűrt Iszlám Testvériségre utalt. Szerinte az Iszlám Testvériség igyekezett káoszt okozni, ami az utóbbi napok zavargásaihoz és fosztogatásaihoz vezetett.

Mubarak vasárnap másfél órán át tanácskozott Safíkkal. A találkozón az elnök rögzítette az új kormánynak szabott feladatokat, köztük is legelső helyen a stabilitás és a nyugalom helyreállítását. Emellett politikai reformokat is szorgalmazott. Dacára annak, hogy Mubarak szombaton menesztette az előző kormányt, és Omar Szulejmán személyében alelnököt, Safík személyében pedig új miniszterelnököt nevezett ki, a kormányellenes tüntetések vasárnap is folytatódtak országszerte.

Mindeközben hétfőtől kezdve egy órával meghosszabbították a kijárási tilalmat Egyiptom három nagyvárosában. Hoszni Mubarak államfő vasárnap úgy döntött, hogy 16 óra helyett 15 órakor kezdődik a kijárási tilalom Kairóban, Alexandriában és Szuezben. A reggel 8 óráig érvényes kijárási tilalmat pénteken vezették be, miután minden korábbinál többen vonultak utcára, majd durván elfajultak a biztonsági erők és a kormányellenes tüntetők közötti összecsapások. A leköszönő belügyminiszter utasította a rendőrséget, hogy vegye fel a munkát, és térjen vissza az utcákra az egész országban. Az első egyenruhás rendőrök már vasárnap este megjelentek Kairóban.
Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?