Dzurinda: új szelek fújnak a szlovák-magyar kapcsolatokban

Új szelek fújnak a szlovák-magyar kapcsolatokban, de az nem lenne jó, ha túl nagyok lennének a várakozások - véli a szlovák külügyminiszter abban az interjúban, amelyet az Új Szó című pozsonyi magyar napilap közölt csütörtökön.

  • MTI MTI
Dzurinda: új szelek fújnak a szlovák-magyar kapcsolatokban

"Igen, úgy érzem, új szelek fújnak, elkezdtünk normálisan kommunikálni. Másrészt viszont nyitottaknak és realistáknak kell lennünk, tehát nem lenne jó, ha túl sokat várnánk el" - jelentette ki Mikulás Dzurinda. "Amíg a magyar politikum szükségét érzi, hogy olyan szőnyeget vigyen Brüsszelbe, amilyet az év elején vitt, akkor lehet, hogy még sok víz lefolyik a Dunán addig, amikor már a magyar külpolitika többet fog előre nézni, mint vágyakozással tekinteni a múltba."

A Budapest és Pozsony viszonyában feszültséget keltő kettős állampolgársággal kapcsolatban Dzurinda úgy látja, hogy "eddig jó irányba halad az egyeztetés", a kormányközi megállapodásról szóló elképzelés jó dolog, de "hogy ezt Orbán miniszterelnök úr is komolyan gondolta-e, az kiderül a következő hetekben. Bízom benne, hogy igen."

Dzurinda elutasította azt a véleményt, hogy a kettős állampolgárság kérdésének vegyes bizottság elé utalása egyenlő lenne a probléma jegelésével; azt állítja, sietni kell a megoldással. "Nem akarom megsérteni a magyar miniszterelnököt, sem mást a magyar oldalról, csak annyit tudok, hogy nem fogunk túl sokáig várni. Meglátjuk, mennyire válik az egyezség valósággá, mi ezért mindent meg fogunk tenni. Másrészt az én véleményem szerint a vegyes bizottságok feladata pont az, hogy megoldják a problémákat. Mi másért lennének?" - fejtette ki a szlovák külügy irányítója.

Szerinte nem igaz, hogy a magyar állampolgársági törvény módosítása csak Pozsonynak okozna gondot.

"Ebben nem vagyok biztos. Nem vagyok a szerb kormány szóvivője. Lehet, hogy tudja, lehet, hogy nem, de a szerb sajtó arról cikkezik, hogy Belgrádban olyan törvény készül, amely bizonyos pozíciók betöltését kizárólag szerb állampolgároknak teszi majd lehetővé" - válaszolta a témát érintő felvetésre. Szlovákiában szintén van egy olyan javaslat, miszerint bizonyos állami posztokat kettős állampolgárok nem tölthetnének be. 

Dzurinda azt állítja: "a magyar törvényből hiányzik a genuine link, a természetes kötődés feltétele". Hozzátette: "Másrészt meggyőződésem, hogy a magyar törvény nincs összhangban a nemzetközi joggal. Ezt egyébként Knut Vollebaek, az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa nekem levélben megerősítette."

Arra a kérdésre, hogy hogyan értékeli Orbán Viktor politikáját, a szlovák külügyminiszter úgy válaszolt: "erre az idő fog választ adni". Majd kifejtette: "Annyit tudok mondani, azon leszek, hogy segítsek a budapesti politikusoknak abban, hogy képesek legyenek inkább előre, a jövőbe, mint hátrafelé tekinteni. Az említett szőnyegnek nincs értelme. Ugyanúgy nincs értelme az I. és a II. világháború utáni Európa elrendezésén vitatkozni. Ezek kész tények."

A miniszter szerint "csak annak van értelme, ha előre tekintünk, fejlesztjük kapcsolatainkat. Tetszik nekem a Duna-stratégia, tetszik nekem, hogy Orbán Komárom mellett új hidat akar. Tetszenek nekem azok a megoldások, melyek az emberek életét megkönnyítik."

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.