szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A társadalmi megbékélés és a reformok előmozdítása jegyében szerdán Ammánban letette a hivatali esküt Jordánia új kormánya.

Az elmúlt hetek - mindenekelőtt politikai és gazdasági reformokat követelő - ellenzéki tüntetései nyomán II. Abdalláh jordániai király nyolc nappal ezelőtt menesztette a korábbi kormányt, és a hadsereg volt tábornokát, Maarúf al-Bahítot nevezte ki új miniszterelnöknek. Megfigyelők szerint az országban amúgy népszerű uralkodó így próbálta elejét venni a tunéziai és egyiptomi események Jordániára való átterjedésének, és erre utal az is, hogy új miniszterelnökét azonnal sürgős reformok végrehajtásával bízta meg. A kinevezésről szóló levélben arra kérte a kormányfőt, hogy "tegyen gyors és világos intézkedéseket valódi politikai reformok érdekében".
   
Maarúf al-Bahít első nyilatkozatában a politikai, illetve szabadságjogok szélesítését és a cenzúra enyhítését ígérte, a tavaly novemberi parlamenti választásokat bojkottáló iszlám ellenzék számára pedig tárcákat ajánlott fel kormányában. Ajánlata azonban elutasításra talált, az iszlám ellenzéki mozgalom vezetői hangoztatták ugyanis, hogy csak olyan kormányhoz hajlandók csatlakozni, amelyet nem a király nevez ki, hanem az választások útján jön létre.
   
Az új kormány összetétele még nem ismert, kiszivárgott azonban, hogy abban a technokrata szakértőkkel szemben túlsúlyban lesznek a konzervatív politikusok. Megfigyelők arra számítanak, hogy az új kabinet várhatóan lassítani fogja a Nemzetközi Valutaalap által sürgetett szabadpiaci reformokat, ugyanakkor szélesíti a vidéki, illetve tartományi törzsi területek  támogatását. Jordániában az elmúlt hetekben több tüntetést szervezett az ellenzék, ezrek vonultak az utcákra politikai reformokat követelve, bírálva a kormány gazdaságpolitikáját, tiltakozva az üzemanyag- és az élelmiszerárak növekedése miatt.
    
A vezetés azt reméli, hogy a volt katonatiszt, a  miniszterelnöki tisztséget 2005 és 2007 között már betöltő Bahít kinevezése lecsendesíti az utca hangját, ahol  az új kormányfő nagy népszerűségnek örvend. A fő ellenzéki párt, az Iszlám Akciófront ugyanakkor azonnal bírálta a király választását, úgy ítélve meg, hogy Bahít nem reformer. A párt egyik végrehajtó bizottsági tagja szerint "nem ő az az ember, aki irányíthatja az átmeneti időszakot és kivezetheti Jordániát a válságból".

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!