szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország segíteni kívánja a tunéziai rendszerváltozást, és kész arra, hogy az ottani politikai élet új szereplőivel megossza a kelet-közép-európai rendszerváltozást tapasztalatait - közölte kedden tunéziai tárgyalásai után Hóvári János külügyi helyettes államtitkár.

Hóvári János telefonon nyilatkozva elmondta, hogy a magyar diplomáciai nagy figyelemmel kíséri mindazt, ami Tunéziában zajlik. "Nemcsak azért, mert a tunéziai változásoknak regionális jelentőségük van, hanem azért is, mert a két országot nagyon szoros szálak kötik össze" - mondta a helyettes államtitkár. Felhívta a figyelmet arra, hogy a két ország között az elmúlt évtizedekben virágzó gazdasági kapcsolatok jöttek létre, évente mintegy 60 ezer magyar állampolgár tölti szabadságát Tunéziában.

Hóvári János elmondta: a kétoldalú viszony megkívánja azt, hogy Budapest felvegye a kapcsolatot az ország új vezetésével, és ő maga ezzel a megbízatással járt Tuniszban. Tárgyalt Radván Nujszír külügyi államtitkárral - aki jelenleg megbízott külügyminiszter -, illetve más minisztériumok vezetőivel is. Átadta a magyar kormány üzenetét, amelyben üdvözli a tunéziai eseményeket.

Hóvári János kifejtette tárgyalópartnereinek, hogy Tunéziában jelenleg történelmet írnak, s olyan fordulat zajlik az országban, mint amilyen Kelet-Közép-Európában történt 1989-1990-ben. Az ottani kormány legfontosabb feladata az, hogy enyhítse a gazdasági válság hatásait, munkahelyeket teremtsen a munkanélküli fiataloknak, illetve megoldja az ország déli és nyugati területein kialakult ellátási zavarokat, amelyek a forradalom kitöréséhez vezettek. Tunézia ehhez kéri a nemzetközi közösség segítségét.

A magyar kormány jelenleg azon dolgozik, hogy ebben a témakörben Budapest egy kisebb konferenciát szervezzen. "Keressük a módját annak, hogy Magyarország, magyar intézmények és vállalkozók miként tudnak szerepet vállalni a tunéziai fejlesztési projektekben, és hogyan tudnak hozzájárulni ahhoz, hogy Tunézia a térség meghatározó állama legyen" - mondta Hóvári János.   

A tunéziai vezetők március végén Kárthágóban egy nemzetközi konferencián fogják bemutatni a nemzetközi közösségnek a tunéziai rendszerváltozás filozófiáját, és ehhez fogják kérni a nemzetközi közösség, köztük az EU és az uniós tagállamok segítségét. Ezután a legnagyobb kihívás a tunéziai vezetés számára az lesz, hogy szeptemberben megszervezze a közvetlen elnökválasztást, majd az év vége előtt a parlamenti választásokat. A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy eddig a tunéziai pártok többsége nem vehetett részt a választáson, s ezért jelenleg folyik ezeknek a szervezeteknek a számbavétele, illetve a párttörvény módosítása.

Hóvári János szerint a tunéziai kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy helyreállítsa a közrendet. "Úgy érzékelem, hogy az üdülőhelyeken már nagyon nagy eredményeket értek el" - mondta a helyettes államtitkár. Rámutatott arra, hogy egyes országok már feloldották az üdülőhelyek vonatkozására az utazási tilalmakat, ugyanakkor az ország belső területein a biztonsági helyzet még aggályos.

A Külügyminisztérium meg fogja vizsgálni az új helyzetet, és napokon belül dönt arról, hogy az üdülőhelyek vonatkozásában feloldható-e a magyarországi utazási korlátozás - mondta Hóvári János.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!