szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gorbacsov, az International Herald Tribune (IHT) című amerikai lapban szerdán közölt cikkében úgy vélekedett, az arab világról kialakult hagyományos politikai gondolkodás túl sokáig arra a hamis fogalompárra épült, hogy "vagy önkényuralmi rendszerek, vagy fundamentalizmus, szélsőségesség és terrorizmus".

Mihail Gorbacsov egykori szovjet vezető szerint az Egyiptomban és Tunéziában lezajlott népfelkelés arra figyelmeztet, hogy a demokratikus szabadságjogok nem kezelhetők csupán a politikai stabilitás és a gazdasági növekedés "homlokzataként".

Az ilyen félelmek az arab országok lakosságával szembeni "bizalmatlanságon" alapultak - mondta a volt szovjet elnök, hangsúlyozva, hogy a nagyobb szabadság követelése, nem vezet szükségszerűen káoszhoz vagy a fundamentalista erők hatalomra jutásához.

"A kairói Tahrír teret és más egyiptomi városok utcáit elözönlő emberek véget akartak vetni a hamis feltételezéseknek. Biztos vagyok benne, hogy legtöbbjük egyaránt irtózik az önkényuralomtól és a vallási vagy más szélsőségességtől" - fogalmazott Gorbacsov. "Az emberek most hallatták hangjukat, kinyilvánítva, hogy nem akarnak önkényuralom alatt élni, s elegük van a hatalmat évtizedeken át bitorló rezsimekből" - tette hozzá.

A Nobel-békedíjas politikus, aki márciusban lesz 80 éves, az IHT-beli cikkében nem tért ki hazájára, ahol Vlagyimir Putyin kormányfő, korábbi elnök a Kreml bírálói szerint hatalomra jutása óta nagyrészt felszámolta a posztszovjet korszak demokratikus vívmányait.

Gorbacsov ugyanakkor a Novaja Gazeta című moszkvai ellenzéki lapnak adott, szintén szerdán megjelent interjújában élesen bírálta a "gazdag és romlott" orosz elitet, amelynek a milliárdos és futballklub-tulajdonos Roman Abramovics a mintaképe.

"A legfelsőbb vezetés felháborítóan viselkedik" - mondta saját lapjának Gorbacsov, szemére vetve a Kremlnek, hogy közömbösen viseltetik a lakossággal szemben. A demokrácia hiánya azt eredményezte, hogy egyre több szakember hagyja el az Oroszországot - mondta, azt állítva, hogy a véleményszabadságnak is újra híján van az ország. Az élet Oroszországban ma semmiképp sem demokráciaként írható le, inkább tekintélyuralmi rendszerként, amelyben korlátozzák az embereket és szabadságjogaikat - vélekedett.

A Novaja Gazetát Alekszandr Lebegyev oligarchával együtt birtokló Gorbacsov nagy tekintélynek örvend Nyugaton, hazájában ugyanakkor nem tulajdonítanak neki nagy jelentőséget. Az oroszok nagy része ugyanis a Szovjetunió összeomlásával és az azt követően kialakult káosszal azonosítja a volt szovjet vezetőt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!