Kínos eset: plágiummal gyanúsítják a német védelmi minisztert

Alaposan megtépázhatja a német védelmi miniszter hírnevét és népszerűségét, ha beigazolódik az a több újság által szerdán közölt állítás, amely szerint doktori disszertációjában "idegen tollakkal ékeskedett": anélkül vett át több oldalt kitevő részeket más szerzők műveiből, hogy ezt lábjegyzetben vagy a forrásmunkák jegyzékében feltüntette volna.

  • MTI MTI
Kínos eset: plágiummal gyanúsítják a német védelmi minisztert

Karl-Theodor zu Guttenberg, a Merkel-kormány legnépszerűbb minisztere 2007-ben doktorált a bayreuthi egyetemen az amerikai és az európai alkotmányosság kérdéseiből. Munkáját, amelyhez 50 oldalas irodalomjegyzéket csatolt, kitűnőre értékelte a vizsgabizottság, a későbbi miniszter summa cum laude minősítést kapott. A doktori mű 2009-ben könyv alakban is megjelent.

Egy svájci professzor a múlt héten ezt a kötetet olvasta, és rutinszerűen ellenőrizte a Google kereső egyik szolgáltatásának segítségével, nem "koppintott-e" a szerző másoktól. Egy kiemelt szövegrészt beadva a kereső nyomban találatot jelzett: a Neue Zürcher Zeitung egy 2003. júniusi számában megjelent írás több bekezdése szóról szóra egyezett a doktori disszertációval. A professzor tovább próbálkozott, végül nyolc helyen talált rövidebb-hosszabb átfedéseket anélkül, hogy az idézetek tényét zu Guttenberg lábjegyzetben vagy a forrásművek jegyzékében feltüntette volna - írta szerdai számában a Süddeutsche Zeitung.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung online kiadása, a faz.net pár órával később azt állította, hogy a disszertáció bevezetése szinte szó szerint megegyezik a frankfurti konzervatív újság 1997. november 27-i számában megjelent cikkel. Ennek szerzője, Barbara Zehnpfennig politológus Amerikának mint európai példaképnek a jelentőségéről elmélkedett. A forrásra való utalás itt is hiányzik: sem a szövegben, sem lábjegyzetben nem hivatkozik rá zu Guttenberg. Egyedül a forrásmunkák jegyzékében említi meg Zehnpfennig írását, ami a faz.net szerint "egyértelműen tudatos plágiumnak" minősül.

A Süddeutsche Zeitung idézi a bayreuthi egyetem szabályzatát, amely kimondja: doktoraspiránsoknak nyilatkozniuk kell arról, hogy benyújtott munkájukat önállóan alkották meg, és kizárólag a felsorolt segédeszközöket vették igénybe. Amennyiben beigazolódik a gyanú, úgy a védelmi minisztert megfoszthatják doktori címétől - írta a müncheni újság. A baden-württembergi közigazgatási bíróság egy 2008-as ítélete szerint ugyanis visszavonható a doktori fokozat, amennyiben egyes passzusait "ismételten és tervszerűen" koppintotta a szerző. A védelmi miniszter visszautasította a gyanúsítást, hozzátéve: ha egyes idézetek esetében hiányozna vagy hiányos volna a lábjegyzet, úgy azt a disszertáció következő kiadásában pótolni fogja.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.