szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A négy visegrádi ország – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia -, valamint Németország továbbra is aktívan be kíván kapcsolódni az Európai Unió keleti partnerségi programjába, s érdekük, hogy politikailag befolyásolják ezt a folyamatot – erősítették meg közös nyilatkozatukban az érintett országok külügyminiszterei, akik csütörtökön Pozsonyban találkoztak.

A miniszterek ismételten megerősítették azt a kötelezettségvállalásukat, hogy aktívan bekapcsolódnak a Keleti Partnerség programjába, és azt az érdekeltségüket, hogy politikailag alakítsák a folyamatot. Kötelezték magukat arra, hogy folytatják a Keleti Partnerség varsói csúcstalálkozójának előkészítését, amelyre a lengyel EU-elnökség idején kerül sor - olvasható a dokumentumban.

"Üzenetünk erős: továbbra is támogatjuk a Keleti Partnerséget, láthatóbbá és differenciáltabbá akarjuk tenni, mégpedig úgy, hogy aki gyorsabban tudja megvalósítani a reformokat, annak ebből előnye is legyen" – jelentette ki Mikulás Dzurinda, szlovák külügyminiszter a tanácskozás utáni sajtóértekezleten.

A miniszterek leszögezték: készek átadni az átalakulásban szerzett tapasztalataikat a keleti szomszédoknak. Aláhúzták: az EU és a keleti partnerországok közti kapcsolatok fejlesztésének alapfeltétele az emberi jogok tiszteletben tartása, a jogállam kiépítése, a demokrácia megerősítése.

Martonyi János, a magyar külügyek irányítója hangsúlyozta: az EU keleti, illetve déli partnerségi programját együtt kell kezelni, mert az csak együtt lehet sikeres. Magyarország továbbra is támogatja a kezdeményezéseket, az EU és a programban részt vevő államok szorosabb együttműködését.

A visegrádi csoport jelezte: az Európai Unió fokozza nyomását Fehéroroszországra. „Fehéroroszországnak azt üzenjük: olyan országnak, amelyben totalitarizmus uralkodik, nincs jövője. Olyan országgal, amelyben politikai foglyok vannak, nincs párbeszéd. Felszólítjuk Aljakszandr Lukasenko államfőt, hogy azonnal bocsássa szabadon a politikai foglyokat és demokratizálja rendszerét” – húzta alá a házigazda.

Guido Westerwelle német külügyminiszter úgy fogalmazott: demokrácia nélkül nincs jövő, nincs életszínvonal-emelés, nincs párbeszéd.

A V4-ek külügyminiszterei és a német diplomácia vezetője megbeszélést folytatott a keleti partnerségi programban részt vevő országok (Ukrajna, Moldova, Fehéroroszország, Örményország, Grúzia, Azerbajdzsán) külügyminisztereivel, s ezen a megbeszélésen Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Stefan Füle, az unió bővítési és szomszédságpolitikai biztosa is részt vett.

A négy visegrádi külügyminiszter megegyezett, hogy a Keleti Partnerséggel foglalkozó következő találkozójukra 2012 tavaszán kerül sor. Néhány visegrádi miniszter – köztük Martonyi János – a sajtóértekezlet után ellátogatott a GLOBSEC közép-európai biztonságpolitikai konferenciára is.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Világ

Elbukta a legnagyobb hazai rendezvényt a magyar EU-elnökség

Elhalasztják az Európai Unió május 27-re tervezett keleti partnerségi csúcstalálkozóját, és a rendezvényt az év második felében, a lengyel EU-elnökség alatt tartják meg - közölte csütörtökön Brüsszelben Hajdu Márton, a magyar EU-elnökség szóvivője.

Gazdaság

Az EU 600 millió eurót szán a keleti partnerség országainak

Mintegy 600 millió eurót szán az Európai Unió (EU) a keleti partnerség programban résztvevő hat volt szovjet köztársaság, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Örményország és Ukrajna segítésére – hangzott el az Európai Unió-Keleti Partnerség csúcskonferencián csütörtökön Prágában.

MTI Itthon

Presztízsveszteség vagy megkönnyebbülés a keleti partnerségi csúcs elhalasztása?

Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) igazgatója szerint a keleti partnerségi csúcs időpontja nem most került viták kereszttüzébe, szerinte nem kudarc a találkozó elhalasztása. Deák András, a Közép-Európai Egyetem (CEU) EU-bővítési tanulmányok központjának kutatási igazgatója viszont óriási presztízsveszteségnek tartja, hogy a lengyel soros EU-elnökség idejére csúszik át a találkozó.