szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

Rendkívül fontos az Egyesült Államoknak az Európával fenntartott viszony, ez a sarokpontja a világ más részeihez fűződő amerikai kapcsolatoknak is – mondta pénteki beszédében Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete. A diplomata a CEU, a Közép-Európai Egyetem épületében adott elő, illetve válaszolt a hallgatók, a hallgatóság kérdéseire is.

Tsakopoulos Kounalakis hangsúlyozta, hogy a több mint húsz évvel ezelőtti Európához, az akkori megosztott Európához képest mára megváltozott a helyzet. Magyarország is akkor még a vasfüggöny mögött volt - jegyezte meg. Azóta viszont felbomlott a Szovjetunió, és megindult az európai integráció. Ennek kapcsán a nagykövet hangsúlyozta, hogy ezt az integrációs folyamatot az USA támogatja, és a folytatásának is örülne, külön kiemelve Horvátország EU-csatlakozási esélyeit.

Magyarországnak ebben a folyamatban is fontos szerepe van, akárcsak a romák integrációjában, amit Budapest európai uniós elnökségének egyik fő témájává tett – folytatódott a beszéd. Kiemelte a diplomata Martonyi János magyar külügyminisztert, aki szerinte a nemzetközi diplomáciai élet köztiszteletben álló szereplője, és aki még Magyarország soros elnöki tisztének átvétele előtt az Európai Uniót az ázsiai ASEAN-országok tanácskozásán is képviselhette. Most pedig Martonyi fontos szerepet játszhat az észak-afrikai arab országokkal kapcsolatos európai és amerikai egyeztetések során.

Orbánról nem beszélt a nagykövet

Ugyanakkor a nagykövet kitért arra, hogy Magyarország uniós elnöksége kedvezőtlen, illetve szerencsétlen körülmények között kezdődött. Tsakopoulos Kounalakis itt egyértelműen utalt a médiatörvényre.

Érdekes volt, hogy a nagykövet, aki tavaly még Orbán Viktorral együtt állt a nyilvánosság elé egy a budai várban tartott amerikai követségi rendezvényen, ezúttal meg sem említette a magyar miniszterelnök nevét. Elődjéről, Bajnai Gordonról ugyanakkor meleg szavakkal beszélt, kiemelve, hogy fontos gazdasági reformokat, megszorító intézkedéseket hozott a költségvetési egyensúly helyreállítására.

A jelenlegi magyar kormány tagjai közül Martonyi dicséretén kívül még Hende Csaba honvédelmi miniszterről ejtett szót a nagykövet, akivel együtt kereste fel a magyar kontingenst Afganisztánban. Ennek kapcsán szintén elismeréssel szólt Tsakopoulos Kounalakis a magyarok ottani szerepvállalásáról, az ötszáz fős magyar egység tevékenységéről. Győri Enikőt is megemlítette ugyanakkor, aki európai ügyekért államtitkárként Magyarország soros EU-elnöki feladatainak megoldásakor, az észak-afrikai válság idején fontos koordináló szerepet játszott az elmúlt hetekben, hónapokban.

Sajtószabadság és jogállam

Tsakopoulos Kounalakis hangsúlyozta, hogy az USA egységes és erős Európát szeretne, és Magyarország Washingtonnak szintén erős európai partnere lehet. Minden európai polgár számára közös biztonságot kell teremteni, beleértve a romákat is – hangsúlyozta a diplomata.

A nagykövet aláhúzta a sajtószabadság, a vélemények szabadságának és a jogállamnak a fontosságát. Tette ezt az európai ügyek említésekor és a magyar médiatörvény és a hazai alkotmányozást általában érintő megjegyzései kapcsán is. Ugyanakkor Tsakopoulos Kounalakis kiemelte: nem akarnak az egyes országok politikai döntéshozatali procedúrájába beleszólni.

Meglepődött, hogy megváltozhat az ország neve

A nagykövet szerint tavaly Magyarországon szabad és tisztességes választások zajlottak le, amelyen a jelenlegi kormánypárt - európai és amerikai viszonylatban is – szokatlanul nagy támogatást kapott. A magyar alkotmányozás kapcsán a nagykövet meglepődött azon, hogy az elmúlt napokban még az is felmerült, hogy megváltozhat még az ország neve is. (Ennek kapcsán egy magyar diplomáciai szakértő megjegyezte a hvg.hu-nak: a nyugati országok nem mindig értik, hogy pontosan milyen folyamatok zajlanak Magyarországon, mi indokolja az ilyen mérvű lépések megtételét, és ilyen szokatlan hirtelenséggel.)

Tsakopoulos Kounalakis azt is kiemelte, hogy az alkotmányozásnál, ha nem is minden ember véleményét megkérdezni, arra érdemes figyelni – és itt utalt egy amerikai jogi szakértőre -, hogy az új alkotmány ne legyen kirekesztő jellegű. Mindemellett – mint már említettük – hangsúlyozta a sajtószabadság fontosságát, a vélemények kifejezésének szabadságát és a jogállamiságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Iván Miklós Itthon

Együtt ünnepelt Orbán az amerikai nagykövettel

Az amerikai nagykövetség a Függetlenség Napját idén a budai Várban ünnepelte több száz fős meghívott közönséggel együtt. A díszvendégek között volt Orbán Viktor is, aki beszédet mondott a Függetlenségi Nyilatkozat megszületésének 234. évfordulóján.