szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemzetközi szakértők attól tartanak, az 1986-os csernobili, vagy az 1979-ben a Three Mile Island erőműnél bekövetkezett katasztrófához hasonló tragédia történik Japánban is, írja a Borsod Online. A meghibásodott erőműben ugyanis vészhelyzetet jelent, hogy eddig sem tudták megnyugtató módon megoldani a hűtési rendszert, ráadásul az egyes reaktorban szombaton detonáció történt, és nagy a kockázata annak, hogy egy másik reaktor is hamarosan berobbanhat.

Az amerikai Robert Alvarez atomenergia-szakértő szerint a csernobilihez hasonló katasztrófát az okozhatja, hogy a japán hatóságok tengervizet pumpálnak a reaktorba a rendszer hűtésére. A szakértő aggodalmát támaszthatja alá, hogy Edano Jukio tokiói kormányszóvivő vasárnap elismerte, hogy történhettek radioaktív magolvadások a földrengésben megsérült erőmű két reaktorában. Mint közölte, az egyes reaktorban "nagy a valószínűsége" annak, hogy magolvadás történt, a hármas reaktorban pedig "valószínű", hogy ez bekövetkezett. A japán hatóságok előzőleg azt közölték, hogy cézium és jód mérhető az erőmű egyes reaktoránál, ami arra utal, hogy megkezdődött a magolvadás, azaz az uránrudak ellenőrizetlen maghasadása. Edano Jukio arról is beszámolt, hogy van esély arra, hogy a szombati detonáció után a hármas reaktorban is robbanás következzen be, ám - mint mondta - ez a reaktor valószínűleg ellenáll majd a detonációnak.

A Tokiótól mintegy 250 kilométerre északra lévő erőmű 20 kilométeres környezetéből nagyjából 200 ezer embert telepítettek eddig ki a hatóságok, noha Edano Jukio úgy nyilatkozott, hogy a levegőbe került sugárzó anyag mennyisége nem érte el azt a szintet, amely ártalmas lenne az emberi szervezetre. Az eddigi információk szerint 22 ember került kórházba sugárfertőzés miatt, ám az állapotukról egyelőre nincsenek hírek. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ugyanakkor vasárnap azt közölte, hogy a Meteorológiai Világszervezet előrejelzése szerint a következő három napban északkeleti szél várható, amely a remények szerint a szárazföld felől az óceán fölé fújja a szennyezett légtömeget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!