szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eddigi választásokhoz képest példátlanul gyengén szerepelt a dumában kétharmados többséggel bíró Egységes Oroszország Párt a múlt vasárnapi egységes választási napon: a 12 regionális parlamenti választás közül csak öt helyen ért el 50 százalék feletti eredményt, de mindenütt megőrizte többségét az egyéni jelöltek révén.

A többi helyen 36,70-44,75 százalék közötti eredményt ért el a hatalom pártjának is nevezett szervezet, amelynek elnöke, de nem tagja Vlagyimir Putyin kormányfő, s a Kommerszant című lap kedden azt írta: a jövőre esedékes szövetségi szintű, általános parlamenti választásokon egyéni jelöltek nem indulhatnak, így az Egységes Oroszország Párt eredménye még gyengébb lehet.  

A második helyre a dumához hasonlóan a regionális parlamentekben is a kommunista párt (KPRF) került 18-24 százalék körüli eredményekkel, kivéve Dagesztán köztársaságot, ahol az Igazságos Oroszország párt, valamint a Hanti-Manszi autonóm körzetet, ahol a populista Liberális-Demokrata Párt (LDPR) foglalta el a második helyet. 

A parlamenten belüli és kívüli többi párt kivétel nélkül súlyos csalásokra panaszkodott, kezdve attól, hogy sok esetben egy személy több szavazólapot dobott be, egészen odáig, hogy egyetemistákat buszokon vittek a szavazóhelyiségekbe, ahol kettesével engedték őket a fülkébe, hogy lefényképezzék egymás szavazólapját, nem "megfelelő" szavazat esetére az egyetemről való kizárást helyezve kilátásba.  

A Vedomosztyi című lap szerint "Dmitrij Medvegyev elnök káderpolitikája minden következetlensége ellenére megváltoztatta az ország politikai tájképét. Azzal, hogy "kimosta" a kormányzók testületéből az úgynevezett politikai nehézsúlyúakat, megfosztotta az Egységes Oroszország Pártot nem csak a listavezetőitől, hanem egyben a választások adminisztratív eszközökkel való befolyásolásának lehetőségétől is".  

A Moszkovszkij Komszomolec című lap a választásoknak szentelt egyik kommentárjában a szerző idézte Borisz Jelcin elnök egyik közeli munkatársát, aki azt mondta: "az átlagos választó zsigerből gyűlöli a hatalmat, ki nem állja a büntetlenül garázdálkodó, elszemtelenedett rendvédelmi szerveket, unja, hogy mindig és mindenütt vesztegetnie kell. Mindezek ellenére azonban minden megfelel neki mindaddig, amíg ilyen magas a kőolaj ára - azaz ilyen magas az ország bevétele -, és amíg minden problémát meg lehet oldani vesztegetéssel". A szerző megállapította: az orosz politikai rendszer mély pangásban van, a választások nem vezetnek a hatalom megújulásához, ezért előre látható, hogy a szövetségi választásokon ugyanez történik majd.  

A lap másik kommentárjában Matvej Ganapolszkij neves publicista azt írta: "Az Egységes Oroszország Párt a Szovjetunió Kommunista Pártjának pontos megfelelője, amely szintén nem párt volt, hanem illegitim közvetítő a hatalom és a nép között". Oroszországban vasárnap 3200 helyi - 12 régióban parlamenti - választást és több referendumot tartottak, 24 millióan voksolhattak, 20452 regionális parlamenti és egyéb helyért 51685 jelölt indult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!