szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa megszavazta a Líbia feletti légtérzár létrehozásáról szóló határozatot. Ezzel megnyílhat az út a külföldi katonai beavatkozás előtt, a hírek szerint az USA és más arab országok támogatásával Nagy-Britannia és Franciaország vezetheti a nyugati csapásokat, amelyek a BBC szerint akár már pénteken megkezdődhetnek.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa csütörtök este megszavazta a Líbia feletti légtérzár létrehozásáról és a szárazföldi megszállás kivételével minden, a fenyegetett civil lakosság védelmében szükséges intézkedés meghozataláról szóló határozatot. A 15 tagú BT két állandó tagja, Oroszország és Kína nem élt a vétójogával, de tartózkodott a szavazásnál, s hasonlóképpen járt el India, Brazília és Németország is.

A határozat elfogadásával megnyílhat az út az előtt, hogy a külföldi hatalmak katonai akciót indítsanak Kadhafi seregei ellen a repülőterek és Kadhafi légvédelmének bombázásával. A határozat egyúttal befagyasztja a Líbiai Nemzeti Olajtársaság és az ország központi bankjának kintlévőségeit a két intézménynek Moammer Kadhafi ezredessel fennálló szoros kapcsolatai miatt.

Brit-francia akció amerikai-arab támogatással?

A BT szavazását megelőző percekben amerikai kongresszusi tisztségviselők Washingtonban bejelentették, hogy az Obama-kormány előzetesen, arab országok közreműködésével megkezdte a légtérzár megvalósításának előkészületeit. Szavaik szerint a repüléstilalmi övezet létrehozására irányuló erőfeszítések "néhány napon belül" megkezdődhetnek.

Korábbi felvétel a felkelőkről
MTI/AP

Bár még nem tudni, pontosan mikor indulhatnak külföldi támadások Líbiában, egyes hírek szerint a nyugati hatalmak akár még ezen a héten is megindíthatják a katonai akciót. "Akár már pénteken" brit katonai akció indulhat Líbia légterében – értesült csütörtök este, még az ENSZ-döntés előtt londoni magas rangú brit kormányilletékesektől a  BBC. A beszámoló szerint az akció a repüléstilalmi övezetről szóló ENSZ-határozat elfogadása után kezdődhet, bár a BBC forrásai hangsúlyozták, hogy még folynak a tárgyalások, és a tényleges fegyveres fellépés előkészítése "eltarthat egy ideig", de az ENSZ-voksolás után "néhány nappal" sor kerülhet a beavatkozásra.

A BBC úgy tudja, hogy a brit és a francia légierő közösen lépne akcióba, "arab szövetséges államok logisztikai támogatásával". Az amerikai kongresszusi források szerint arab részről - a BT-határozat régióbeli támogatottságát hangsúlyozandó - Jordánia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek vehet részt a légtérzár megvalósításában.

Légicsapások vélhetően igen, szárazföldi invázió nem

Amerikai diplomáciai vezetők csütörtökön azt hangoztatták, hogy a légtérzár létrehozása önmagában nem elegendő, a BT-határozatnak felhatalmazást kell adnia arra is, hogy légicsapásokat mérjenek Kadhafi tankjaira és nehéztüzérségére is. A BT-határozat "minden további intézkedést" jóvá hagyó kitétele ezt az igényt elégítheti ki. A határozat viszont nem terjed ki szárazföldi megszállás engedélyezésére.

Nyugati segítséget kaphatnak
AP Photo

Amerikai katonai vezetők az elmúlt hetekben hangsúlyozták, és hozzájuk hasonlóan csütörtökön a Tuniszban tárgyaló Hillary Clinton külügyminiszter is rámutatott, hogy a légtérzár megteremtése egyet jelent a líbiai légvédelem megsemmisítésével. Az Egyesült Államoknak több hadihajója állomásozik a Földközi-tenger és a Perzsa-öböl térségében. A CNN elemzői szerint viszont az USA a támadások első körében várhatóan még nem venne részt.

Az utolsó pillanatban lépnek közbe?

Röviddel a BT ülését megelőzően Kadhafi azzal fenyegette meg az ellenzéki kézben lévő Bengázi védőit, hogy még az éjszaka folyamán elfoglalja a várost. A légtérzár létrehozása és az azt követő külföldi beavatkozás így létfontosságú lehet abban, hogy megakadályozzák a felkelők központjának, Bengázinak a bevételét.

Kadhafi csapatai az utóbbi napokban egymás után foglalták vissza a korábban a felkelők kezén lévő városokat, amelyekben nagy szerepet játszottak Kadhafi légierejének bombatámadásai. A légtérzárral azonban egyetlen gép sem szállhat fel a líbiai légtérben, kivéve a segélyeket szállító gépeket.

A líbiai hadsereg az állami tévé szerint korábban arra figyelmeztetett, hogy bármilyen Líbia elleni beavatkozás a Földközi-tenger vízi és légi közlekedési forgalmát veszélyezteti. "Minden civil és katonai akció líbiai ellentámadás célpontja lesz" - közölték a líbiai állami tévében.

A felkelők nem sokáig ünnepelhetnek

Bengáziban ünnepléssel fogadták az ENSZ BT határozatát, helyszíni beszámolók szerint az egész városban lövések zaja hallatszott: az emberek a levegőbe lövöldöztek örömükben. A kocsik sofőrjei dudáltak, miközben több száz fiatal gyűlt össze az Átmeneti Nemzeti Tanács (a felkelők által létrehozott vezető testület) székháza előtt. "Ez életem legszebb napja" - mondta egy résztvevő.

Bengáziban nem sokkal a BT-határozat elfogadása előtt három erős robbanás zaja hallatszott, majd ezt követően működésbe léptek a légvédelmi ágyúk. Miután Kadhafi bejelentette, hogy még az éjszaka megindítják a támadást Bengázi ellen, a felkelők parancsnoksága felszólította az embereket, hogy siessenek vissza posztjaikra, a tüzérség és a rakétavetők mellé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

A líbiai események 1956-ra emlékeztetnek

Bár győzelemnek indult, a líbiai példa óriási vereség a Nyugatnak. Éppen úgy, ahogy az az 1956-os magyar forradalommal történt: ráadásul látszólag ismét a világtörténelem eseményeinek véletlen egymásra torlódása alakítja szerencsétlen irányba a történéseket - olvasható a Véleményvezér blogon.

Hírszerző/FH Világ

Eltűnt a New York Times négy újságírója Líbiában

Eltűnt Líbia keleti részén a New York Times című amerikai lap négy újságírója, köztük egy kétszeres Pulitzer-díjas tudósító - közölte szerdán a Times. Közben a Guardian című brit lap főszerkesztője bejelentette, hogy a líbiai hatóság szabadon engedték egyik újságírójukat, akit két hete vettek őrizetbe. A Bizottság az Újságírók Védelmére (CPJ) nevű sajtóvédő szervezet több mint negyven újságírók elleni támadást jegyezett fel Líbiában.

MTI Világ

Líbia: sokan meghaltak az adzsdábíjai harcokban

Huszonhat ember vesztette életét kedd óta a líbiai Adzsdábíja városában a Moammer Kadhafi líbiai vezetőt támogató erők és a kormányellenes lázadók összecsapásaiban - közölte szerdán a helyi kórház egyik orvosa.

MTI Világ

Kadhafi fia: 48 óra múlva minden véget ér

A líbiai kormányerők már majdnem az ellenzék központjának számító Bengáziban vannak és "minden véget ér 48 óra múlva" - mondta Szaif al-Iszlam Kadhafi, a líbiai vezető egyik fia az Euronews francia hírtelevíziónak adott interjújában szerdán.