szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Konsztantyin Zatulint, az orosz parlament alsóháza, az állami duma FÁK-államokkal foglalkozó bizottságának eddigi alelnökét leváltották, és a továbbiakban egyszerű képviselő marad - adta hírül a Kommerszant és a Vedomosztyi című lap kedden.

A leváltás oka a lapok szerint az volt, hogy Zatulin nyilvánosan megbírálta Dmitrij Medvegyev elnököt, amiért Oroszország nem vétózta meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának a Líbia elleni katonai akciót lehetővé tévő határozatát. 

A leváltásról szóló döntést a dumában több mint kétharmados többséggel bíró Egységes Oroszország Párt frakciója hozta meg. A párt elnöke - de nem tagja - Vlagyimir Putyin kormányfő. Oleg Morozov duma-alelnököt idézve a Kommerszant azt írta, hogy a frakció elnöksége "egyszerűen a belső rotáció bevezetéséről döntött". Zatulin szerint azonban ennek semmi köze a valósághoz. A lap értesülései szerint a döntés oka az volt, hogy Zatulin a vétó elmulasztása miatt bírálta Medvegyev államfőt. 

Ugyanakkor a képviselő ezzel Vlagyimir Putyin kormányfő mellé állt, Líbia kérdésében ugyanis nyilvánosan ellentétes nézetet hangoztatott a két politikus. Medvegyev úgy vélte, Oroszország szerint létezik ugyan jobb megoldás is a líbiai helyzetre, de ha más államok ezt tartják a legcélravezetőbbnek, Moszkva nem szándékozik akadályozni őket. Ezzel az orosz diplomácia több legyet is ütött egy csapásra: nem rontotta a viszonyát a Nyugattal, viszont Líbiával sem, ahol jelentős gazdasági érdekei vannak. 

Putyin "keresztes hadjáratról" beszélt, és károsnak minősítette a határozatot, Medvegyev pedig haladéktalanul megengedhetetlennek minősítette ezt az értékelést. Szergej Markov, az Egységes Oroszország Párt képviselője szerint Zatulint azért büntették meg, mert széthúzást szított az elnök és a kormányfő között. Mihail Vinogradov, a Pétervári Politika Alapítvány elnöke úgy ítélte meg a történteket, hogy a kormányzó párt még nem döntötte el, kit támogat majd a jövő évi elnökválasztáson, s Zatulin kijelentései "mintha azt jelezték volna, hogy Putyin lesz a jelölt, nem Medvegyev".

Az utóbbi időben egyre több jel utal arra, hogy meglazult az eddigi egység a ma is a hatalom birtokosának tekintett volt államfő Putyin és az általa elnökké jelölt Medvegyev között. Medvegyev például a múlt héten a beruházási légkörrel kapcsolatban élesen bírálta a kormányt, és több olyan intézkedést is tett, amelynek jelentős hatása lesz a gazdaság irányítására. Számos megfigyelő szerint azonban az egység változatlan, s az eltérések csak látszólagosak: a két politikus eltérő rétegekhez szól, és lassan megkezdi a látszólagos választási kampányt. Az utóbbi azért ígérkezik látszólagosnak, mert mindketten többször kijelentették, hogy majd egymás között eldöntik, ki indul jelöltként 2012-ben. 

Közben egyre több jel utal arra, hogy számításba jöhet egy harmadik is, s hogy igény is mutatkozik már rá. A Levada Központ legújabb felmérése szerint a 40 éven felüli korcsoportban a legtöbben azt mondták: sem egyiket, sem másikat nem szeretnék elnökjelöltnek látni.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!