szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Václav Klaus cseh köztársasági elnök kizártnak tartja, hogy a jelenlegi csehországi kormányválságot előrehozott parlamenti választással oldanák meg.

"A közelmúlt kalandjai után, amelyeken az előre hozott választással kapcsolatban az ország átment, nem hiszem, hogy bárki is lenne olyan bátor, és előhúzná ezt a kártyát" - jelentette ki Václav Klaus kedden a dél-morvaországi Brünnben.
   
Az államfő nyilvánvalóan a 2009-es évre célzott, amikor a pártok a parlamentben megegyeztek az előre hozott választásokról. A döntést azonban nem a jogszabályoknak megfelelően hozták meg, ezért az alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte a már kiírt választásokat. Végül a négyéves megbízatási időszak leteltével, 2010 májusában rendeztek parlamenti választásokat Csehországban.
   
A cseh kormányválságot a legkisebb koalíciós párt, a Közügyek belső problémái robbantották ki. Vít Bárta közlekedési miniszter korrupciógyanús ügyben való érintettsége miatt pénteken benyújtotta lemondását. Petr Necas miniszterelnök hétfőn átadta Klausnak Bárta lemondását, és javasolta az elnöknek, hogy menessze Radek John belügyminisztert és Josef Dobes oktatásügyi minisztert is. Mindketten a Közügyek tagjai.
   
Az államfő hétfőn kijelentette: csak akkor fogad el bármiféle személycserét a kormányban, ha Necas letesz az asztalára egy tervet arra vonatkozóan, hogyan fog működni tovább a koalíciós kormány.
   
A három koalíciós párt - Polgári Demokratikus Párt (ODS), TOP 09, Közügyek - vezetői hétfő esti tanácskozásukon nem jutottak dűlőre a személyi kérdésekben. Mindhárom párt azonban hangsúlyozta: folytatni kívánják a jelenlegi kormánykoalíciót, ezért további tárgyalásokat fognak kezdeményezni.
   
Az ODS képviselői klubja hétfői ülésén megerősítette a párt álláspontját, miszerint a belügyet el kell venni a Közügyek párttól. Necas miniszterelnök és pártelnök szerint az ODS ettől a követelésétől nem tágít. A polgári demokraták számára elfogadhatatlan, hogy egy ilyen tárcát olyan személyek irányítsanak, akik összefüggésbe hozhatóak az ABL őrző-védő ügynökséggel. (Az ABL korábban Vít Bárta tulajdonában volt, aki az ügynökséget állítólag hatalmi céljaira használta fel.) Az ODS álláspontját a TOP 09 is támogatja.
   
Időközben kiderült, hogy ismeretlenek lehallgatták Kristyna Kocít, a Közügyek volt frakcióvezetőjét. A "poloska" Kocí hálószobájában volt elhelyezve. Kocí egyike volt azoknak a közügyes képviselőknek, akik azt állították, hogy Bárta pénzzel próbálta megvásárolni lojalitásukat. A képviselő félmillió koronát kapott, de az ügyet jelentette a rendőrségnek. A hatóságok vizsgálatot indítottak az ügyben Bárta ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!