szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

David Petraeus kinevezése a Központi Hírszerző Szolgálat (CIA) élére az eddiginél is jobban kiélezheti az ellentéteket az afganisztáni végjátékban ellenérdekelt Washington és Iszlámábád között, mert a tábornok, aki eddig csak támogatta a Pakisztánban megbúvó iszlamista szélsőségesek elleni dróncsapásokat, a szeptemberre várható beiktatása nyomán azok közvetlen irányítójává válik.

Asfak Parvez Kajani tábornok, pakisztáni vezérkari főnök nem rejti véka alá, hogy számára ellenszenves az Afganisztánban harcoló amerikai és NATO-erők CIA- főnökké kinevezett parancsnoka. Kajani "politikai tábornokként" emlegeti Petraeust - írta pénteken a The New York Times.

Dennis Blair volt amerikai nemzeti hírszerzési igazgató szerint együttműködés a CIA és a legfontosabb pakisztáni kémszervezet, a Szolgálatközi Hírszerző Igazgatóság (ISI) között már a CIA élén bejelentett változás előtt is alig-alig letézett. Mike Mullen tengernagy, az amerikai egyesített vezérkar főnöke múlt héten Iszlámábádban tárgyalva nyilvánosan (ismét) azzal vádolta meg az ISI-t, hogy menedéket nyújt a tálibokkal szövetséges Hakkani terrorista hálózatnak, amelyet Amerikában régóta a pakisztáni hadsereg és hírszerzés meghosszabbított karjának tekintenek. Az afganisztáni amerikai parancsnokok egybehangzóan állítják, hogy Pakisztánból folyamatosan és háborítatlanul érkezik a tálib erősítés.

MTI/AP/Bogdan Maran
Mullen admirális értésre adta, hogy a pilóta nélküli repülőgépekkel folytatott csapások mindaddig folytatódnak majd, amíg Pakisztán nem indít támadást a törzsi területin aktív Hakkani ellen. A pakisztáni hadsereg nyilvánosan bírálja, de eltűri az amerikai drónháborút. Igaz, nem tudni meddig. Nemrégiben ugyanis felszólította a CIA-t, hogy vonja vissza embereit a Beludzsisztán tartománybeli Samszi légibázisról, a csapások egyik kiindulópontjáról. A The New York Times szerint a támaszpont kiürítése még nem történt meg, ahogy azt nemrégiben a CNN állította, de ez hamarosan bekövetkezik.

Iszlámábád évek óta vonakodik hogy egyfajta "magatartási kódexet" írjon alá Washingtonnal, amely szabályozná, hogy milyen tevékenységet folytathatnak Pakisztánban az amerikai katonák és CIA-ügynökök. Ez a dél-ázsiai ország vezetésének félelmei szerint egyfajta jogi fedezetet nyújtana az olyan, nehezen tisztázható feladatkörrel megbízott személyek számára, mint Raymond Davies, aki januárban két embert megölt Karacsiban, amiből súlyos diplomáciai bonyodalom keletkezett.

Sötét árnyékot vetett a kétoldalú kapcsolatokra egy, a WikiLeaks által kiszivárogtatott, a guantánamói börtönökből származó irat is, amely a tálibokkal és az al-Kaidával egy lapon emlegeti az ISI-t. Petraeus vélhetően Mullenhez hasonlóan, a hírszerző ügynökség igazgatójaként is követelni fogja Pakisztántól, hogy akadályozza meg az Afganisztánban állomásozó szövetséges erők ellen a határ túloldaláról kiinduló támadásokat, ami vélhetően tovább mérgezi majd a CIA és az ISI "kölcsönös bizalmatlanságon alapuló" viszonyát.

A Petraeus által támogatott dróntámadásoknak és a felkelésellenes, félkatonai műveleteknek valójában a CIA-n belül is vannak ellenzői. John Gannon, a CIA volt hírszerzési igazgatóhelyettese a pénteki The Washington Postnak nyilatkozva elismerte, hogy a katonai és a hírszerzési műveletek integrálása - nem utolsó sorban Petraeusnek köszönhetően - mind Irakban, mind Afganisztánban hatékonynak bizonyult. A kémszervezet veteránja ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy "az ügynökség ismét a titkok ellopásáról, nem a drónháborúról lesz ismert".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!