Szíria: a hadsereg tankokkal nyomult be Bánjászba

A szíriai hadsereg szombat hajnalban harckocsikkal benyomult Bánjász városába, támadást intézve a szunniták lakta negyedek ellen, amelyek szembefordultak Bassár el-Aszad elnök önkényuralmával - közölte szombaton egy emberi jogi aktivista.

  • MTI MTI
Szíria: a hadsereg tankokkal nyomult be Bánjászba

Egyikük elmondta, hogy a katonák három irányból nyomultak be az északnyugaton lévő tengerparti városba, megszállva az elmúlt hetek rendszerellenes tüntetéseinek egyik legállhatatosabb központjává vált szunnita negyedeket. A művelet ugyanakkor nem érintette a kisebbségi, alavita hívek lakta környékeket.

Az alavita vallás az iszlám síita ágának egyik irányzata, ehhez a kisebbséghez tartozik Aszad elnök, és alaviták töltik be a legtöbb vezető posztot a szíriai hadseregben és biztonsági erőkben. A hadsereg hajnali akciója előtt Bánjász áramellátását és távközlési vonalait nagyrészt elvágták, az aktivistáknak azonban sikerült kapcsolatba lépniük helyiekkel.

Mint beszámoltak róla, a helyi lakosok szerint "heves fegyverdörgés" hallatszik a városban, s a tenger felől hadihajók is látszanak. "A szunnita és vegyes lakosságú negyedeket mostanra teljesen megszállták" - mondta el egy név nélkül nyilatkozó emberi jogi aktivista. Volt olyan közlés is, hogy a helyiek egymással összekapaszkodva, élő akadályként próbálták feltartóztatni az érkező harckocsikat.

Az olajfeldolgozó iparáról ismert város ellen indult katonai műveletről a szíriai tömegtájékoztatás is hírt adott. Aktivisták közlése szerint a közeli Baida települést ugyancsak harckocsikkal zárta körbe a hadsereg. Bánjász szunnita negyedeit azóta uralják a tüntetők, hogy az Aszad elnökhöz hű fegyveres civilek, úgynevezett sabbiha csoportok április 10-én, egy rendszerellenes tüntetés után autókból tüzet nyitottak a helyi lakosokra, hat ember halálát okozva.

A várost több mint egy hete zárta gyűrűbe a szíriai hadsereg, s a folytatódó több ezres tiltakozások nyomán kedd óta jelentős erősítést vezényeltek a helyszínre. Az egyik aktivista közlése szerint már akkor tudni lehetett, hogy ugyanúgy katonai erővel fogják letörni a bánjászi rendszerellenes megmozdulásokat, ahogy a tüntetéseket március közepén elindító dél-szíriai Deraában tették április 25-én.

Agyonlőttek több tüntetőt

Agyonlőttek legalább 22 tüntetőt a szíriai biztonsági erők pénteken a Bassár el-Aszad elnök rendszerének megdöntését követelő, több ezres demonstrációkon - közölték szemtanúk és aktivisták. Ezzel egy időben Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szófiai látogatásán bejelentette, Szíria beleegyezett abba, hogy a világszervezet elküldje szakértőit Szíriába a humanitárius helyzet felmérésére. Ban Ki Mun szerint Bassár el-Aszad telefonbeszélgetésben járult hozzá az ENSZ-csoportok fogadásához.

A legvéresebb pénteki összecsapások tüntetők és rendfenntartó erők között a közép-szíriai Homszban voltak, ahol egy aktivista beszámolója szerint 15 demonstrálót lőttek agyon. Homszban "bűnöző bandák" áldozatául esett tíz rendőr és katona - jelentette a SANA hivatalos hírügynökség. Az állami televízió korábban egy katona és négy rendőr haláláról számolt be. A SANA jelentése szerint a hadsereg és a rendőrség ellenőrzőpontjára támadókat megfutamították.

Egy homszi szemtanú szerint az ellenzékiek békésen demonstráltak, amikor a biztonsági erők felsorakoztak a város főterénél, és tüzet nyitottak rájuk. A tüntetők pénteken annak ellenére is felvonultak, hogy a kormányzat véresen leveri a rendszer ellen tiltakozó megmozdulásokat. A demonstrációk március közepi kirobbanása óta legalább 565 civil és 100 katona vesztette életét az összecsapásokban emberi jogi szervezetek összesítése szerint.

A demonstrációk erőszakos leverését már több nyugati ország nyíltan elítélte, és az Európai Unió várhatóan a jövő héten szankciókat is bevezet a közel-keleti ország ellen. Hivatalos információk szerint az EU a szíriai kormány 13 tagjának vagyonát fogja befagyasztani, illetve megtiltja nekik, hogy az unióban bárhová utazzanak. A megszorítások az elnököt, Aszadot egyelőre nem érintik, mivel az EU a fokozatosság híve - tette hozzá a név nélkül nyilatkozó tisztségviselő. A tunéziai és egyiptomi elnökbuktató tüntetéssorozat sikerén felbuzdult szíriai ellenzékiek pénteken Damaszkuszban és annak külvárosaiban, valamint Homszban, Hamában, Bánjászban és Kamisliban demonstráltak.

Egy emberi jogi szervezet arról számolt be, hogy a pénteki ima után Damaszkuszban őrizetbe vették az ellenzék egyik vezéralakját, Riad Szeif volt parlamenti képviselőt, aki nyíltan bírálta a rezsimet a hetedik hete tartó rendszerellenes tüntetéssorozat alatt. A 64 éves Riad Szeif 2008 januárjától két és fél évig ült börtönben, mert hazája demokratizálására szólított fel. Szeif egyike volt a Szíria demokratizálását szorgalmazó Damaszkuszi Nyilatkozat aláíróinak. 2001-ben ötéves szabadságvesztésre ítélték, mert az ügyészség szerint törvénytelenül akarta módosítani az alkotmányt.

Szíria több városában pénteken újra sokezres tüntetéseken követelték Aszad elnök távozását, s a karhatalom a tömegbe lőtt, legkevesebb 30 tüntető életét oltva ki. Az amerikai kormány válaszul újabb büntetőintézkedéseket helyezett kilátásba a szíriai vezetés ellen.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.