szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eset a második világháború befejezésének 66. évfordulóján történt, és nagy felháborodást váltott ki a történészek, a helyi hatóságok és az antifasiszták körében.

Több tucatnyi rózsaszínű szívet festettek ismeretlen tettesek egy szovjet tankra a szlovák nemzeti felkelés szabadtéri múzeumában a hét végén Besztercebányán (Banská Bystrica) - közölte hétfőn a Pravda.sk szlovákiai hírportál.

Az eset a második világháború befejezésének 66. évfordulóján történt, és nagy felháborodást váltott ki a történészek, a helyi hatóságok és az antifasiszták körében. A történészek úgy vélik: ez a "műveletlenség" jele, és szerintük nem történnének meg ilyen esetek, ha a fiatalok jobban ismernék a múltat.

"Ma senki sem mondja meg a fiataloknak, hogy mit jelképez az a tank. Az iskolában alig hallanak róla, és a fasizmus feletti győzelem megünneplése sem olyan Szlovákiában, mint külföldön. Ugyanakkor az emberek számos városban a fasiszta szlovák állam képviselőinek állított emléktáblákkal találják magukat szembe" - reagált az esetre Katarína Zvacká történész.

Dusan Kovác történész szerint Szlovákiában már szinte nemzeti hagyomány a történelmi emlékek rombolása. "Mária Terézia pozsonyi szobrának lerombolása óta (az első világháború után) mindig akad egy-egy új szobor, amelyet szintén meg kell semmisíteni. Az emberek mindezt már szinte normálisnak tartják" - fejtette ki véleményét Kovác. 

Stanislav Micev, a szlovák nemzeti felkelés múzeumának igazgatója felháborítónak és barbárságnak tartja az esetet. "Nemzeti műemlékről van szó. Pillanatnyilag nehéz megmondani, milyen nagy az anyagi kár" - mondta újságíróknak Micev. A rendőrség kihágásként kezeli az ügyet, és megkezdte a nyomozást. "Ha nagyobb értékű lesz az okozott kár, akkor az esetet átminősítjük bűncselekménnyé" - jelentette ki Mária Faltániová rendőrségi szóvivő.

A besztercebányaihoz hasonló incidens Prágában történt két évtizede. Akkor cseh polgárjogi aktivisták festették át a Smíchov negyedben álló szovjet tankot rózsaszínűre politikai tiltakozásként. Az elkövetők - David Cerny neves festő és szobrászművésszel az élükön - ismertek voltak. A kiszabott büntetést megfizették, s a tankot újra zöldre mázolták. Tettüket később néhány jobboldali honatya megismételte. A viták következtében a szovjet tank - amely állítólag elsőként hatolt be 1945 májusában Prágába - elveszítette nemzeti műemlék státusát, s a főváros melletti Lesanyban lévő szabadtéri haditechnikai múzeumba került. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!