szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar és a szlovák külügyminiszter szerint Budapest és Pozsony egyaránt folytatni kívánja a tárgyalásokat azokról a kérdésekről, amelyekben a két ország álláspontja eltér egymástól.

"Néhány kérdésben eltérő a véleményünk, de ez nem gátolhat meg bennünket abban, hogy továbbra is munkálkodjunk alapvető célunk elérésén, azon, hogy állampolgáraink jobban érezzék magukat" - jelentette ki Mikulás Dzurinda csütörtökön Pozsonyban a magyar-szlovák külügyminiszteri tárgyalásokat követő sajtóértekezleten. 

Martonyi János, aki egynapos hivatalos látogatást tett Szlovákiában, úgy vélte: a magyar-szlovák viszonyban az utóbbi egy évben pozitív változások történtek, de vannak eltérő álláspontok is. A legfőbb problémák között a szlovák diplomácia vezetője a kettős állampolgárságot és a magyar alkotmány néhány cikkelyét említette. Problémának minősítette a magyar kormány azon döntését is, miszerint a magyarországi oktatási támogatásokat a jövőben Szlovákiában nem a Pázmány Péter Alapítvány, hanem más szlovákiai magyar szervezetek osztják szét. "Javaslatunkat a kettős állampolgárság problémájának megoldásáról megtettük, s tárgyalni szeretnénk róla" - mondta Dzurinda. A szlovák javaslatot Maros Zilinka szlovák belügyi államtitkár februárban Budapesten adta át a magyar félnek.

Martonyi szerint Budapest számára tárgyalási alapként azért elfogadhatatlan ez a szlovák javaslat, mert alapvetően eltér a magyar felfogástól, s a mai szlovák állampolgársági ellentörvény szellemiségét tükrözi. Az új magyar alkotmánynak a határon túli magyar közösségek támogatását megfogalmazó cikkelyével kapcsolatos szlovák aggodalmakat a magyar külügyminiszter alaptalannak minősítette. Dzurinda azt mondta: Pozsony aggódik, hogy az új magyar alkotmány gyakorlati alkalmazásával "területen kívüli elemek" is érvényesülhetnek."A magyar alkotmánynak semmilyen területen kívüli hatálya nincs" - húzta alá a magyar diplomácia vezetője, akit a nap folyamán Ivan Gasparovic szlovák államfő és Iveta Radicová miniszterelnök is fogadott.

Eltérő a felek álláspontja abban is, hogy míg Magyarország elismeri a kisebbségek kollektív jogait, Szlovákia nem. "Ebben a kérdésben nem azonos az álláspontunk, s gyanítom, hosszú ideig még nem is lesz" - jelentette ki Martonyi. Minden találkozón felmerült a jövőbeni kettős magyar állampolgárok választójoga is. Martonyi azt mondta: erről még Budapesten sincs végleges döntés, ezért a téma megvitatása idő előtti. Bejelentette: megígérte Dzurindának, hogy a fejleményekről folyamatosan tájékoztatni fogja. 

A miniszterek délután aláírták annak a kormányközi szerződésnek a kiegészítését, amely a közös határon lévő hidak és közutak használatát és karbantartását szabályozza. Mindkét fél azt mondta: a gazdasági kapcsolatok jók, s több közös terv is van, például Ipoly-hidakra, vagy az energetikára vonatkozóan. Martonyi János pozsonyi látogatása végén találkozott Berényi Józseffel, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnökével, akit tájékoztatott tárgyalásairól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!