szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Erős támogatottságot kapott az Osztrák Néppárt (ÖVP) országos kongresszusától pénteken Innsbruckban a párt új elnöke, Michael Spindelegger külügyminiszter.

A küldöttek 95,5 százaléka szavazott a 51 éves politikusra, aki a gyakorlatban április már óta, kijelölt elnökként állt az ÖVP élén. Spindelegger elődje, Josef Pröll áprilisban két és fél évi hivatali idő után, súlyos betegsége miatt távozott az elnöki posztról. Őt a szavazatok 89,6 százalékával választották meg 2008-ban. 

Koalíciós partneréhez, a szociáldemokratákhoz (SPÖ) hasonlóan a keresztény gyökerű, konzervatív ÖVP is évek óta küzd népszerűségének csökkenésével, emellett korrupciós botrányok is megrázták az elmúlt hónapokban.

Friss felmérés szerint az ÖVP a harmadik helyre szorult, s egyúttal először került az első helyre egy közvélemény-kutatásban a populista, szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A Kurier cikke szerint a válaszadók 29 százaléka mondta azt az OGM közvélemény-kutató intézet felmérésén, hogy az FPÖ-re adná a voksát, ha "most vasárnap" lennének a választások. Az ÖVP-re 23 százalék szavazna. 

Spindelegger már áprilisban, ügyvivő elnökként átalakításokat hajtott végre az ÖVP-s miniszterek soraiban, de általános várakozás szerint a párt megújításához a politikában is új irányokat kell kijelölnie.

A kisebbik kormánypárt vezetőjeként, az új elnök a küldöttek előtt mondott beszédében igyekezett erőteljesebben elhatárolni pártját a koalíciós partner szociáldemokratáktól (SPÖ). Az adórendszer egyszerűsítését ígérte, a teljesítményt támogató adórendszert és több családi kedvezményt helyezett kilátásba, s igyekezett a középosztályt megszólítani. "Míg mások húzni akarnak egyet a présen, mi a középosztály védelmezői maradunk" - mondta, a vagyoni jellegű adók növelését szorgalmazó SPÖ-re utalva. Kiállt az euró mellett, és bírálta a "schilling-nosztalgiát". "Nincs euróválság. Néhány euró-országban van válság" - fogalmazott.

Az üzleti, vállalkozói körök, valamint a gazdák körében erős támogatottságot élvező ÖVP különösen nagy nyomás alá került a kongresszust megelőző napokban a gazdasági vezetők részéről. Andreas Treichl, az ÖVP-s körökhöz közelinek tartott Erste Bank vezérigazgatója a múlt pénteken szokatlanul éles kirohanást intézett az osztrák politikusok ellen. Azzal vádolta őket, hogy nem képviselik megfelelően a gazdaság érdekeit az új nemzetközi banki szabályozásról, a Bázel III.-rendelkezésekről folyó uniós egyeztetéseken. Treichl után hasonló figyelmeztetést intézett a kormányhoz a két befolyásos vállalkozói érdekképviseleti szervezet, az Iparszövetség (IV) és a gazdasági kamara (WKÖ) elnöke, Veit Sorger, illetve Christoph Leitl is. 

Leitl egy gazdasági küldöttség élén csütörtökön Oroszországban járva úgy nyilatkozott: az áprilisban végrehajtott kormányátalakítás "a koalíció utolsó esélye" arra, hogy megvalósítson régóta halogatott reformokat a közigazgatásban, az oktatásügyben és a nyugdíjbiztosításban. Megfigyelők szerint a gazdasági élet befolyásos képviselőinek szavai az ÖVP vezetői számára nem csak csökkenő népszerűsége, de egy új párt alapításáról szóló híresztelések fényében is jelentőséggel bírnak.

Az egyik legerősebb ÖVP-s bázissal rendelkező Alsó-Ausztriából származó Michael Spindelegger az ÖVP 15. elnöke. A leghosszabb ideig Wolfgang Schüssel állt a párt élén, 1995-től 2007-ig. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!