szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagyon aggasztónak nevezte a szíriai helyzetet hétfőn az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

Az uniós országok külügyminisztereinek brüsszeli tanácskozására érkezve Catherine Ashton újságíróknak elmondta: az ülésen megállapodásra kívánnak jutni a szíriai rezsimmel szembeni szankciók ügyében. Az unió tervezett szankciós intézkedési rendszerében eddig tisztázatlan pont, hogy a vagyonbefagyasztás és a vízumtilalom vonatkozzon-e személyesen Bassár el-Aszad elnökre is. Egy emberjogi csoport szerint a szíriai biztonsági erők legkevesebb 44 embert lőttek agyon a legutóbbi, múlt pénteki tüntetéseken.

Az uniós külügyminiszterek - köztük Martonyi János, a magyar diplomácia irányítója - áttekintik a líbiai helyzetet is. Ashton vasárnap a felkelők által ellenőrzött Bengáziban EU-irodát nyitott. A nagyobb uniós tagországok közül eddig csak Franciaország és Olaszország ismerte el Líbia törvényes képviselőjének az Átmeneti Nemzet Tanácsot, így a bengázi irodát nem minősítik az EU diplomáciai képviseletének. A soros elnökséget ellátó Magyarország továbbra is működteti nagykövetségét Tripoliban, és ma már jószerével ez a képviselet jelenti az EU számára az egyetlen helyi kapcsolattartási lehetőséget a Kadhafi-rendszerrel. Uniós körökben nagy elismeréssel nyilatkoznak a tripoli magyar diplomáciai képviselet tevékenységéről, annak kiemelkedő hasznosságáról.

Szintén szerepel a hétfői brüsszeli külügyminiszteri tanácskozás napirendjén a közel-keleti helyzet, az izraeli-palesztin konfliktus. Érkezéskor adott nyilatkozatában Ashton megerősítette: az EU már régóta azt vallja, amit a minap Barack Obama amerikai elnök mondott, vagyis hogy a békefeltételek kiinduló alapjának az 1967-es határokat kell tekinteni, azzal, hogy a felek megállapodnak a szükséges területcserékben. Az uniós főképviselő szerint ez - az izraeli vezetés által elutasított - szempont az izraeli nép érdekét is szolgálná, hiszen lehetővé tenné a tárgyalásos békét. 

Catherine Ashton
AP


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Négy felnőttet és egy gyereket lőttek le Szíriában

Szemtanúk szerint öt civilt öltek meg a szíriai rezsim biztonsági emberei pénteken, tüzet nyitva az ellenzék felhívására kezdődött újabb tüntetések részvevőire a közép-szíriai Homszban, valamint a déli Deraa térségének egyik városában.

MTI Világ

Előkerült az al-Dzsazíra rejtélyes módon eltűnt újságírónője

Az iráni hatóságok elengedték Dorothy Parvazt, az al-Dzsazíra arab hírtelevízió újságíróját, aki Szíriában tűnt el három héttel ezelőtt rejtélyes körülmények között. A hírt az újságírónő vőlegénye is megerősítette, miután Dorothy Parvaz felhívta őt telefonon, s közölte, hogy visszatért Dohába.

MTI Világ

Szíriában a tüntetők családtagjai sincsenek biztonságban

Szíriában, ahol két hónapja tartanak a kormányellenes tüntetések és azok vérbe fojtása, a hatalom immár az ellenzékiek és a jogvédők hozzátartozóit üldözi - állapította meg hétfőn New Yorkban kiadott közleményében a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet.

MTI Világ

Szíriai harcok: újabb nyolc civil halálos áldozat

Legkevesebb nyolc ember vesztette életét szerdán Szíriában a libanoni határnál fekvő Tell-Kalah városában, amelyet több napja ostromol az arab ország hadserege - közölték emberi jogi aktivisták a városból.

MTI Világ

Washington: Szíria ideje fogytán van

A Fehér Ház szóvivője kedden megfenyegette Szíriát, mondván, Damaszkusznak egyre kevesebb ideje van arra, hogy véget vessen a tiltakozó megmozdulások elfojtásának és ezzel elejét vegye a további amerikai szankciók bevezetésének.

MTI Világ

Általános sztrájk lesz Szíriában szerdán

"Szerda az általános sztrájk napja lesz Szíriában" - áll abban a keddi felhívásban, amelyet a Facebook közösségi háló "Syrian Revolution 2011" oldalán tettek közzé a Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen márciusban kezdett tiltakozó mozgalom aktivistái.