szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Peking arra bíztatja Teheránt, hogy mielőbb újítsa fel tárgyalásait vitatott atomprogramjáról a Biztonsági Tanács öt állandó tagjából és Németországból álló csoporttal, és fűzze szorosabbra együttműködését a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel - derült ki az iráni külügyminiszter kínai tárgyalásain.

Ali Akbar Szalehi a Jang Csie-cse kínai külügyminiszterrel tartott megbeszélésen újfent kérte, hogy Kína küldjön szakértőket atomlétesítményeibe. Ezt a javaslatát előterjesztve azzal érvelt: igazolni szeretnék, hogy a világnak nincs oka szankciókkal büntetni Teheránt. Kína nem válaszolt azonnal arra az iráni külügyminiszter felvetésére, de Peking "komolyan fontolóra veszi az ajánlatot" - erősítette meg Csiang Jü külügyi szóvivő kedden Pekingben.

 

AP

A hétfőn tartott külügyminiszteri eszmecserén Jang arra szólította fel Iránt, hogy mielőbb kezdjen új tárgyalási fordulót a hat nagyhatalommal, amelyek célja az iráni urándúsítási program leállítása.

A januári isztambuli sikertelen tárgyalások után ugyanis az érintett országok Teherántól várják a tárgyalóasztalhoz való visszatérést. Eredményesnek nevezte a Szalehi és kínai kollégája közötti megbeszéléseket Hszi Csin-ping kínai alelnök, amikor kedden fogadta az iráni politikust. Hszi a kétoldalú kapcsolatok áttekintésén túl véleményt cserélt vendégével a "nyugat-ázsiai és észak-afrikai helyzetről" is - áll a Hszinhua hírügynökség jelentésében.

Háromnapos látogatása során Szalehi előadást tartott a kínai kormány egyik tanácsadó intézményében, a nemzetközi tanulmányok kínai intézetében, az iráni külképviseleten pedig diplomatákkal találkozott.

A nagykövetségén a külügyminiszter arról beszélt, hogy Irán gazdag energiaforrásai révén "megbízható és szavahihető kereskedelmi partnere" lehet Kínának. Iráni kormányzati források kiszivárogtatása szerint a két ország "közös olaj- és gáztanács" létrehozását tervezi az energiaügyi együttműködés felgyorsításának érdekében.

A világ harmadik legnagyobb olajkészletével rendelkező Irán jelenleg Kína harmadik legnagyobb kőolajforrása Szaúd-Arábia és Angola után. A kelet-ázsiai óriás éves olajfelhasználásának mintegy 12 százalékát fedezi Iránból. Mindeközben az iráni olajnak Kína a legnagyobb felvásárlója, a sorban India, Dél-Korea, majd Japán követi. A Kína és Irán közötti kereskedelmi forgalom értéke tavaly megközelítette a 30 milliárd dollárt, míg 1994-ben mindössze 400 millió dollárt tett ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!