Beadta a derekát és lemondott Ahmadinezsád az egyik minisztérium éléről

Engedett a parlament nyomásának az iráni elnök: Mahmúd Ahmadinezsád csütörtökön lemondott az olajipari minisztérium vezetéséről, és egyik szövetségesét nevezte ki a tárca élére.

  • MTI MTI
Beadta a derekát és lemondott Ahmadinezsád az egyik minisztérium éléről

A parlament szerdán szavazott arról, hogy bíróság elé citálja az államfőt, mert "nyilvánvalóan megsértette a törvényt" azzal, hogy az olajipari miniszteri poszt megüresedése után, május közepén magához vonta a tárca hatásköreit. 

Az állami televízió csütörtökön már arról számolt be, hogy Ahmadinezsád az 54 éves Muhammad Aliabadit, az Iráni Olimpiai Bizottság volt vezetőjét bízta meg az olajipari minisztérium vezetésével. A bírósággal való fenyegetés híven tükrözi a hatalmi harc kiéleződését az államfő és az őt korábban egyöntetűen támogató keményvonalas hatalmi réteg között. Iránban jövő év márciusában tartják a parlamenti, 2013 közepén pedig az elnökválasztást, s Ahmadinezsádra egyre nagyobb nyomást gyakorolnak konzervatív riválisai. 

A viharfelhők tornyosulását jelzi, hogy ötven képviselő írta alá azt a petíciót, amellyel raportra rendelték volna Ahmadinezsádot a parlament elé. A honatyák egynegyedének, azaz 73 főnek kellett volna aláírnia a petíciót ahhoz, hogy megtörténjen az, ami az 1979-es iszlám forradalom óta soha, azaz az elnöknek kötelező lett volna a parlament elé állni és válaszolni a képviselők kérdéseire. A lista pedig hosszú: sokan tudni akarják, hogy az elnök miért nem hajtja végre a törvényeket, miért von ki pénzeket felhatalmazás nélkül állami alapokból, és miért nem átláthatóak a kiadásai.

Az Iráni Forradalmi Gárda egyik vezetője csütörtökön közvetve azzal fenyegette meg Ahmadinezsádot, hogy visszavonhatják támogatásukat, ha továbbra sem hajlandó engedelmeskedni Ali Hamenei ajatolláhnak, Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjének. Hamenei és a közép-keleti ország jogrendjére ügyelő, konzervatív hitszónokokból és jogtudósokból álló befolyásos testület, az Őrök Tanácsa már korábban bírálta az elnököt. Hamenei nemrégiben megakadályozta, hogy az államfő leváltsa a titkosszolgálati minisztert. Egyik tanácsadója pedig fölszólította Ahmadinezsádot, hogy "térjen vissza a fősodorba".

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?