Végre stabilizálódott a fukusimai erőmű

Több mint négy hónap múltán stabilizálódott a katasztrófa sújtotta japáni reaktorok állapota, és megkezdődött az előkészítése az úgynevezett hideg leállásnak, amely hat hónapon belül megvalósulhat - jelentette be szerdán a tokiói kormány és a reaktorokat üzemeltető TEPCO cég.

  • MTI MTI
Végre stabilizálódott a fukusimai erőmű

Ahhoz, hogy kijelenthessék a reaktorok stabilizálódását, több feltételnek teljesülnie kellett: egyrészt már nem nő a hőmérsékletnek a reaktorok nyomástartályának alján, másrészt a kezdeti problémák után jól működik a szennyezett víz tisztítását végző, sebtében összeállított rendszer, valamint a nitrogén-befecskendezés segít megelőzni az esetleges további robbanásokat. A hideg leálláshoz az kell, hogy nyomástartályok alján 100 Celsius-fok alá essen a hőmérséklet, és hogy ellenőrzés alatt tudják tartani a radioaktív anyagok kiáramlását.

A Fukusima-1 erőmű környékén "a megfelelő mértékűre csökkent" a sugárzási szint - olvasható a kormány és a TEPCO közös közleményében. "A baleset következményeit még nem számoltuk fel, de folyamatosan haladunk előre" - jelentette ki Kaeida Banri kereskedelmi és ipari miniszter.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.