Végre stabilizálódott a fukusimai erőmű

Több mint négy hónap múltán stabilizálódott a katasztrófa sújtotta japáni reaktorok állapota, és megkezdődött az előkészítése az úgynevezett hideg leállásnak, amely hat hónapon belül megvalósulhat - jelentette be szerdán a tokiói kormány és a reaktorokat üzemeltető TEPCO cég.

  • MTI MTI
Végre stabilizálódott a fukusimai erőmű

Ahhoz, hogy kijelenthessék a reaktorok stabilizálódását, több feltételnek teljesülnie kellett: egyrészt már nem nő a hőmérsékletnek a reaktorok nyomástartályának alján, másrészt a kezdeti problémák után jól működik a szennyezett víz tisztítását végző, sebtében összeállított rendszer, valamint a nitrogén-befecskendezés segít megelőzni az esetleges további robbanásokat. A hideg leálláshoz az kell, hogy nyomástartályok alján 100 Celsius-fok alá essen a hőmérséklet, és hogy ellenőrzés alatt tudják tartani a radioaktív anyagok kiáramlását.

A Fukusima-1 erőmű környékén "a megfelelő mértékűre csökkent" a sugárzási szint - olvasható a kormány és a TEPCO közös közleményében. "A baleset következményeit még nem számoltuk fel, de folyamatosan haladunk előre" - jelentette ki Kaeida Banri kereskedelmi és ipari miniszter.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.