Az elnök kijelentette, hogy az adósságplafont mindenképpen emelni kell, mert ha az amerikai kormány - a történelemben először - fizetésképtelenné válna, az felhajtaná a kamatlábakat, ami a deficit további növekedésékez vezetne.
Egy kérdésre válaszolva, amely azt feszegette, hogy az amerikai alkotmány 14. kiegészítése nem biztosít-e lehetőséget a számára, hogy a kongresszus beleegyezése nélkül, elnöki rendelettel emelje meg az adósságplafont, Barack Obama kijelentette, hogy a jogászai szerint ez nem egy "nyerő érv".
Obama megismételte, hogy a deficitet továbbra is "kiegyensúlyozott megközelítéssel", vagyis a kiadások csökkentése mellett a szövetségi bevételeknek a - republikánusok által ellenzett - növelésével kívánja csökkenteni. Hangsúlyozta, hogy inkább az olajtársaságoknak és fedezeti alapok vezetőinek nyújtott adókedvezményeket csökkentené az oktatás finanszírozása helyett.
Ha a mélyen megosztott kongresszus nem emeli meg a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságlimitet, akkor - a pénzügyminisztérium korábbi bejelentése szerint - a kormány augusztus 2-tól képtelen lesz törleszteni a hiteleit. Obama és a képviselőház republikánus elnöke, John Boehner sajtójelentések szerint kompromisszum felé közelít, amely tíz év alatt 3 ezer milliárd dolláros megtakarítást hozna, az adórendszernek az év végéig végrehajtandó átalakítása következtében pedig a kincstár ezer milliárd dollár plusz bevételhez jutna. Boehner azonban pénteken cáfolta, hogy erről megállapodott volna az elnökkel.