Az atomerőművek bezárásáért tüntettek Japánban

Atomenergia-ellenes tüntetés volt Japán Fukusima prefektúrájának fővárosában vasárnap.

  • MTI MTI
Az atomerőművek bezárásáért tüntettek Japánban

Az ország miniszterelnök ezzel párhuzamosan azt ígérte, hogy csökkenteni fogják a függőséget a nukleáris erőművektől, és zöld ipari forradalmat fognak végrehajtani.

A hasonnevű atomerőműtől mintegy 50 kilométerre fekvő Fukusima városban mintegy 1700-an követelték az összes atomreaktor leállítását. A résztvevők főként a katasztrófa sújtotta Fukusima Daiicsi erőmű környékéről kitelepített lakosok voltak, de a szervezést az atom- és hidrogénbombák ellen alakult japán "kongresszus" vállalta magára. Ez a szervezet emlékezik meg minden évben a Hirosimát és Nagaszakit 1945-ben leromboló atomtámadás áldozatairól. A Nagaszakira ledobott plutóniumbomba egyik túlélője elismerte a megmozduláson, hogy eddig kevés figyelmet szenteltek a békés célú atommáglyák jelentette kockázatoknak.

Kan Naoto japán miniszterelnök ezzel párhuzamosan egy vasárnapi tanácskozáson kijelentette, hogy olyan társadalmat szeretne, amely egyáltalán nem használ atomenergiát. "A megújuló energiaforrások ipari forradalmat fognak hozni Japánban" - mondta azt hangsúlyozva, hogy "az ország teljes energiaigényét is ki lehet majd elégíteni a megújuló forrásokból.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?